WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Biznes

UOKiK bierze pod lupę praktyki Allegro

Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpływa coraz więcej skarg dotyczących zasad warunkujących współpracę z Allegro i sprzedawców. Prezes UOKiK podjął decyzję o wszczęciu postępowania wyjaśniającego w tej sprawie.

UOKiK bierze pod lupę zmiany, które wprowadzono w regulaminie Allegro, zwłaszcza te, które dotyczą pobieranych od sprzedaży prowizji. Obecnie prowizja pobierana jest od całej transakcji, czyli nie tylko od ceny przedmiotu, ale również od kosztów przesyłki. Spowodowało to wzrost kwot pobieranych przez serwis aukcyjnych, a co za tym idzie również wiele negatywnych reakcji ze strony sprzedających i liczne skargi skierowane go Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Prezes UOKiK, Tomasz Chróstny, podjął decyzję o wszczęciu postępowania wyjaśniającego w sprawie Allegro. Jak czytamy w oficjalnym oświadczeniu:

Branża e-commerce rozwija się dynamicznie – na to przyspieszenie miała również wpływ sytuacja związana z epidemią Covid-19, w wyniku której konsumenci wybierali ten kanał sprzedaży. Ze względu na intensywny rozwój handlu internetowego przyglądamy się praktykom stosowanym na tym rynku. W ramach postępowania wyjaśniającego chcemy ustalić, czy Allegro czerpie nieuzasadnione korzyści kosztem sprzedawców profesjonalnych i incydentalnych. W tym celu w szczególności przyjrzymy się warunkom pobierania i zwrotu opłat, a także zasadom ustalania ich wysokości. Sprawdzamy również regulamin od strony konsumenckiej – chcemy ustalić, czy stosowane są klauzule niedozwolone.

Dociera do nas wiele skarg ze strony przedsiębiorców na zmieniony mechanizm opłat pobieranych przez Allegro. Pojawiły się nawet sugestie, iż mechanizm ten może służyć podwyższeniu wyceny spółki przed jej wejściem na giełdę. Zweryfikujemy, czy mechanizm opłat stosowany przez Allegro, który jest największym przedsiębiorcą segmentu e-commerce w Polsce, nie narusza prawa konkurencji.

Dodatkowo UOKiK przyjrzy się również zasadom zwrotów pobranych prowizji w sytuacjach, kiedy kupujący odstępuje od umowy zawartej za pośrednictwem platformy. Pod lupę pójdzie także popularna usługa Allegro Smart i zasady jej funkcjonowania. Postępowanie wyjaśniające wszczynane jest w sytuacji, gdy Prezes UOKiK  podejrzewa naruszenia reguł konkurencji. Na tym etapie nie są formułowane żadne konkretne zarzuty zarówno w stosunku do przedsiębiorców jak i osób zarządzających.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News