Reklama

Asfalt może emitować więcej zanieczyszczeń niż samochody. Jak to możliwe?

Asfalt jest poważnym źródłem zanieczyszczenia powietrza, szczególnie w miejscach, gdzie panuje wysokie nasłonecznienie i temperatura. W jednym przypadku ta emisja może być większym problemem niż związana ze wszystkimi samochodami.

Peeyush Khare i jego współpracownicy umieścili próbki asfaltu w zamkniętym piecu, aby szczegółowo przeanalizować powstałe emisje. Poddawali je działaniu temperatury od 40 do 200 stopni Celsjusza. Całkowita emisja podwoiła się, gdy temperatura wzrosła z 40 do 60 stopni, co jest typową wartością dla asfaltu w czasie letnich upałów.

Wszystkie uwolnione zanieczyszczenia były oparte na węglu i często zawierały od 12 do 25 atomów tego pierwiastka na cząsteczkę. Ich obecność może prowadzić do powstawania niewielkich cząstek zwanych PM2.5, które są jednym z najbardziej niebezpiecznych dla naszego zdrowia. Co gorsza, problem może być potęgowany przez promienie słoneczne. W kontrolowanych warunkach doprowadziło to do 300-procentowego wzrostu emisji.

Czytaj też: Nie uwierzycie, jak niedoszacowana jest ilość zanieczyszczeń w Atlantyku

Jednocześnie ilość zanieczyszczeń pochodzących z pojazdów napędzanych benzyną i olejem napędowym zmniejsza się, ponieważ są one zastępowane przez elektryczne wersje. Z kolei emisje związane z asfaltem prawdopodobnie będą się zwiększać, ponieważ średnie temperatury na Ziemi regularnie rosną. W szczególności problem ten będzie zauważalny w zamkniętych przestrzeniach miejskich.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News