Firma Matterneta specjalizująca się w dronach kurierskich weszła we współpracę z logistycznym gigantem UPS, aby rozpocząć rutynowe transporty do przewozu próbek medycznych między laboratoriami, a szpitalem WakeMed w Północnej Karolinie.

Czytaj też: Drony Airbus Skyways dostarczają już paczki na statki morskie

Wczoraj rozpoczęły się pierwsze loty i choć nie brzmi to jakoś specjalnie wyniośle (nieustannie słyszymy bowiem o takim wykorzystaniu dronów), to ta inicjatywa naprawdę jest wielka. Została bowiem uznana za pierwsze rutynowe loty samolotów bezzałogowych, co zostało usankcjonowane przez amerykańską instytucję dotyczącą bezpieczeństwa lotniczego.Do tej pory próbki medyczne były transportowane między placówkami WakeMed za pośrednictwem samochodów, więc już możecie spodziewać się plusów nowego sposobu. Ta operacja nie tylko zostanie przyśpieszona, ale też obniży koszta operacyjne.

Cała akcja sprowadza się do załadowania próbek medycznych do specjalnie zaprojektowanych pojemników przez pracowników w obiektach, z których to drony mają wyruszyć do głównego szpitala WakeMed w Raleigh. Nie podaje się żadnych szczegółów dotyczących odległości, jaką autonomiczne drony będą musiały przebyć, ale wiemy, że postawiono na quadcoptery Matternet M2, które mogą latać z ładunkiem o masie 2,3 kilogramów na odległość do 20 kilometrów. Początkowo na wcześniej ustalonych ścieżkach lotu będzie im towarzyszył wyszkolony operator, a zgromadzone dane pozwolą na jeszcze dalsze ulepszanie tego rodzaju transportu.

Czytaj też: Specjalistyczne drony radzą sobie lepiej z dostrzeganiem koali od ludzi

Źródło: New Atlas

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!