Reklama
aplikuj.pl

Urządzenia do stymulacji mózgu są coraz popularniejsze

inteligentny stent do tętnic,

Stymulacja mózgu wydaje się być czymś nierealnym. Jednakże firmy produkujące takie urządzenia podchodzą do tego na poważnie. Twierdzą one, że znalazły sposób aby stać się mądrzejszym od „ładowania” konkretnych rejonów mózgu.

Tego typu urządzenia stymulują konkretne obszary mózgu impulsami w celu spowolnienia niektórych procesów psychicznych albo do aktywacji lub wzmocnienia innych. Naukowcy znaleźli dowody, że taka stymulacja pozwala na poprawienie pamięci, rozpoznawania wzorców, zdolności matematycznych itp. Mogą one także poprawić wyniki sportowe czy pomóc pacjentom z depresją czy niepokojem.

Naukowcy twierdzą także, że to tylko wierzchołek góry lodowej. Badacze z Intelligence Advanced Research Projects Activity (IARPA) wykorzystują stymulację mózgu do znalezienia drogi do zwiększenia rozumowania i rozwiązywania problemów u zdrowych, dorosłych ludzi. Do tej pory naukowcy mogą powiedzieć jedynie, że uzyskali oni ciekawe dane z eksperymentów.

Ale wracając do urządzeń, które można nabyć w internecie. Ich używanie, oprócz teoretycznych zalet, ma także swoje wady. Impulsy generowane w takich słuchawkach mogą dotknąć obszarów mózgu położonych obok obszarów docelowych. Oznacza to, że także ich funkcja może się zmienić. Także producenci nie mówią jasno, czy wzmocnienie jednej cechy wiąże się z osłabieniem innej. Należy więc wstrzymać się z zakupem takiego urządzenia do momentu w którym zostaną przeprowadzone wszystkie możliwe badania.

Źródło: http://futurism.com/