WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Po godzinach

US Army pracuje nad nowym granatem po raz pierwszy od 40 lat

Wbrew powszechnym wyobrażeniom na temat granatu istnieje jego wiele rodzajów, jak chociażby granaty pancerne, granaty ogłuszające i granaty dymne. Inżynierowie z US Army Armament Research, Development and Engineering (ARDEC Center) w New Jersey pracują właśnie po raz pierwszy od 40 lat nad nowym granatem. Jego nazwa to Enhanced Tactical Multi-Purpose (ET-MP) – granat ten pozwoli żołnierzom na jego różne zastosowanie w zależności od sytuacji.

Dwa główne rodzaje śmiercionośnych granatów niesionych przez piechotę to granaty zaczepne i granaty odłamkowe.

Granaty zaczepne mają mały promień niebezpieczeństwa, więc żołnierze mogą z nich korzystać na otwartej przestrzeni bez obawy o załapaniu się na fali uderzeniowej.

Granat odłamkowy ma tuleję wypełnioną łożyskami kulkowymi i jest owinięty drutem lub posiada metalową obudowę, która rozpada się na kawałki podczas śmiertelnej detonacji. Zwykle promień niebezpieczeństwa wynosi 15 metrów, więc żołnierze muszą znajdować się za osłoną podczas korzystania z nich.

Według armii, inwentarz US śmiertelnych granatów składała się wyłącznie z granatów odłamkowych M67 i jego wariantów od 1975 roku, z kolei granat zaczepny MK3A2 został wycofany ze służby – paradoksalnie, ze względu na ryzyko występowania azbestu.

ET-MP ma zastąpić oba, dzięki bardziej elastycznej konstrukcji. Dźwignia umożliwia zmianę z jednego trybu do drugiego, zmniejszając potrzebę ilość noszonych przez oddział granatów.

ARDEC mówi, że ET-MP jest wynikiem pięciu latach rozwoju w oparciu o wnioski i informacje zwrotne od żołnierzy chcących ulepszony granat i wkładu School of Infantry of Representatives. Oprócz trybu dualnego to również pierwszy amerykański oburęczny granat. Poprzednie granaty przeznaczone dla praworęcznych albo leworęcznych zrobiły się trudne do wykorzystania bez specjalnych instrukcji.

Oczekuje się, że granat ET-MP wejdzie do użycia w ciągu najbliższych pięciu lat.

Źródło: http://newatlas.com