Reklama
aplikuj.pl

Armia USA coraz bliżej hipersonicznej broni

Amerykański Departament Obrony USA zakończył właśnie pomyślnie test szybującego korpusu (C-HGB) dla swojej broni hipersonicznej.

Ten element będzie podstawą przyszłej klasy broni hipersonicznej, którego testem wspólnie zajęła się Armia i Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych. Test miał miejsce na Pacific Range Range Facility na wyspie Kauai na Hawajach 19 marca, a jego zakończenie Departament Obrony określił, jako „kamień milowy w realizacji celu departamentu: udostępnienia hipersonicznych zdolności bojowych w okresie od początku do połowy 2020 roku. ”

Pociski hipersoniczne, które podróżują z prędkością Mach 5 (6125 km/h) mogą okazać się kluczowe w przyszłych wojnach, bo mogą lecieć na różnych wysokościach z prędkością ponad pięciokrotnie większą niż prędkość dźwięku, dzięki czemu z łatwością mogą przechodzić obok linii obrony celu.

Według DOD ostatni test naziemny korpusu C-HGB wykazał, że osiąga on prędkości naddźwiękowe przed uderzeniem w wyznaczony cel (via New Atlas). Podczas ćwiczenia amerykańska agencja obrony przeciwrakietowej monitorowała dane telemetryczne elementu, które zostaną wykorzystane do opracowania systemów uzbrojenia do przeciwdziałania wrogim pociskom naddźwiękowym, a także ogólnej technologii naddźwiękowej.

Czytaj też: Jak Armia USA walczy z koronawirusem?

C-HGB, będący częścią celu DOD polegającego na wystawianiu broni hipersonicznej do połowy 2020 roku, jest rozwijany przez Marynarkę Wojenną oraz Wojsko USA i prywatne firmy. Jest to popularna platforma hipersoniczna, która będzie korzystać z konwencjonalnej głowicy, systemu prowadzenia, okablowania i osłony termicznej.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News