Reklama
aplikuj.pl

USB 4 2.0 obiecuje być dwa razy szybsze. Nie musisz zmieniać swoich kabli

USB typu C

Następna wersja USB może być jednym z najszybszych złącz, jakie widzieliśmy do tej pory. Według informacji USB Promoter Group, USB 4 2.0 będzie w stanie osiągnąć prędkość do 80 Gb/s. To dwukrotnie więcej niż pierwsza generacja USB 4, a nawet standard Thunderbolt 4.

W skład USB Promoter Group wchodzą tacy giganci jak Intel, Apple, Microsoft, HP czy Texas Instruments. Wiadomo już, że specyfikacje USB-C oraz zasilania zostaną zaktualizowane, aby umożliwić wyższą szybkość transmisji danych. Specyfikacja USB 4 w wersji 2.0 będzie również zawierać aktualizacje usprawniające prędkość wcześniejszych standardów

Przy użyciu USB 3.2 możliwe będzie zatem osiągnięcie prędkości na poziomie ponad 20 Gb/s. Równocześnie poprawi się obsługa DisplayPort i PCIe (pierwsze USB 4 pozwalało używać standardu DisplayPort 1.4a tylko podczas ‘tunelowania’ lub jednoczesnego przenoszenia sygnałów DisplayPort i USB).

USB 4 2.0 zachowa wsteczną zgodność z USB 4 w wersji 1.0, USB 3.2, USB 2.0 oraz Thunderbolt 3

A co z dotychczasowym okablowaniem? Rzecznik organizacji USB Implementers Forum zapowiedział, że gdyby teraz kupił kabel USB 4 o przepustowości 40 Gb/s, w przyszłości byłby w stanie osiągać obiecane dwa razy wyższe prędkości. Pod względem kompatybilności wstecznej USB nigdy nie dawało powodów do narzekania. 

Aktualizacja w obecnej formie jest głównie kierowana do inżynierów i programistów, a ostateczne przewodniki dotyczące marki i marketingu (w tym takie jak logo) pojawią się później. Mimo to ekscytuje nas jest obserwowanie tego co nadchodzi i wyobrażanie sobie, że można przesłać dane z płyty Blu-ray 4K w około pięć sekund.

Czytaj też: CERT ostrzega przed kolejnym groźnym oszustwem. Uważajcie na swoje skrzynki mailowe!

Jak mówi przewodniczący USB Promoter Group, rozwiązaniami czerpiącymi największe korzyści ze zwiększenia prędkości staną się wyświetlacze o wyższej rozdzielczości, pamięci masowe oraz huby i stacje dokujące oparte na portach USB.