Reklama
aplikuj.pl

Te mikroby przez 100 mln lat były uśpione. Teraz zaczęły się rozmnażać

Analiza osadów znalezionych w obrębie dna morskiego, które pochodzą sprzed 13 do niemal 102 milionów lat temu doprowadziła do interesujących wniosków. Okazało się bowiem, że niemal wszystkie znalezione mikroorganizmy były uśpione – nie martwe.

Po otrzymaniu pokarmu, nawet te najstarsze powróciły do pełni życia i zaczęły się rozmnażać. Artykuł w tej sprawie, opublikowany na łamach Nature Communications, przybliża działana autorów tego odkrycia. Naukowcy zastanawiali się bowiem, jak długo mikroorganizmy mogą przetrwać na dnie morskim.

Objęty badaniami obszar, na którym znajdują się tajemnicze mikroorganizmy, znajduje się na głębokości od 3700 do 5700 metrów pod poziomem morza. Próbki pobrano w 2010 r., a działania były prowadzone w obrębie Oceanu Spokojnego, który zawiera niewiele składników odżywczych. W efekcie do dna dociera bardzo ograniczona ilość materii organicznej, która może stanowić pożywienie dla różnorakich organizmów.

Czytaj też: Zobaczcie to niesamowite zwierzę, które zamieszkuje ziemskie oceany

Kolejny etap eksperymentu zakładał „nakarmienie” mikroorganizmów substancjami odżywczymi, m.in. węglem i azotem. Prawie wszystkie szybko zareagowały na pokarm. Po 68 dniach od rozpoczęcia obserwacji całkowita liczba komórek zwiększyła się o cztery rzędy wielkości. Wcześniej występowało około 100 komórek na centymetr sześcienny, by ostatecznie osiągnąć wartość 1 miliona komórek na centymetr sześcienny.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News