Tak jak zapowiadałem, kontynuuję testy kart graficznych w zastosowaniach profesjonalnych. Tym razem zbadam, jaki najnowsze grafiki od Nvidii sprawdzają się w V-Ray GPU Next.
V-ray to silnik renderujący, którego twórcami są Vladimir Koylazov i Peter Mitev (Chaos Group). Powstał już w 1997 roku i cały czas jest rozwijany. Jego wykorzystanie daje znacznie lepsze rezultaty niż inne silniki renderujące, stąd wynika jego ogromna popularność. Można go używać w takich programach jak 3ds Max, SketchUp, Blender czy wiele innych.
V-Ray Next to rozwinięcie tego silnika, które aktualnie jest oferowane jako standard do programów. Daje lepsze optymalizacje oraz, między innymi, wsparcie dla renderowania na GPU. Tę ostatnią funkcję sprawdzę w dzisiejszym teście.
W testach wykorzystałem V-Ray Next Benchmark w wersji 4.10.07 oraz V-Ray Next for 3ds Max w wersji 3.1. W drugim przypadku sprawdziłem rzeczywiste czasy renderowania dla trzech scen. Proces odbywał się przy wykorzystaniu tylko GPU oraz CUDA. Testy przy wykorzystaniu silnika RTX zostaną wykonane później, w osobnym tekście. Pozwoliło to na ocenienie wydajności różnych kart graficznych w tego typu zastosowaniach.
Testy kart graficznych
Jak sami widzicie, wyniki są mocno poplątane. Od razu zaznaczam, że sprawdziłem je przynajmniej dwa razy oraz podejrzałem, jak wyglądają w przypadku testów przeprowadzonych przez nieliczne inne portale – wyniki są całkowicie prawidłowe.
GTX 1650 jak zawsze bardzo mocno odstaje od konkurencji. Różnice są na tyle duże, że zdecydowanie warto odpuścić sobie tę grafikę przy V-Ray Next. Dalej robi się jeszcze ciekawiej. GTX 1660 SUPER okazuje się wydajniejszy od GTX 1660 Ti. Przy sporej różnicy w cenie nie warto więc dopłacać do teoretycznie mocniejszej grafiki. GTX 1660 SUPER jest też najlepszym wyborem do takich zastosowań w cenie 1100 zł.
RTX 2060 zgodnie z oczekiwaniami jest znacznie wydajniejszy od GTX 1660 SUPER i słabszy od RTX 2060 SUPER. Różnice w każdym z przypadków są spore i karta jest idealnym kompromisem pomiędzy mocniejszą wersją a słabszym modelem.
Dalej robi się jeszcze ciekawiej. Każda następna karta w zestawieniu ma 8 GB pamięci GDDR6. Okazuje się, że wśród nich najwydajniejszy jest RTX 2070 SUPER. W benchmarku RTX 2080 i RTX 2080 SUPER wypadły słabiej od teoretycznie mniej wydajnych modeli, ale w testach rzeczywistych przegrały one tylko z RTX 2070 SUPER. Różnice są jednak bardzo małe. Niestety w 100% pewnego wytłumaczenia takiego stanu rzeczy nigdzie nie znalazłem. Wygląda na to, że kart z 8 GB pamięci GDDR6 mają jakiś bottleneck, który hamuje ich wydajność. Niecałe 10 punktów procentowych pomiędzy najwydajniejszą kartą z 8 GB pamięci a najsłabszą jest zdecydowanie wynikiem poniżej oczekiwań. Co więcej, w testach przeprowadzanych przez osoby mające do dyspozycji RTX 2080 Ti z 11 GB okazuje się, że ta karta wypada już znacznie lepiej.
Możliwe, że całość ma związek z szerokością magistrali pamięci i jej przepustowością. Wyjaśniało by to też wyższą wydajność GTX 1660 SUPER od GTX 1660 Ti. Pierwsza z grafik ma przepustowość pamięci równą 336 GB/s a druga 288 GB/s. W przypadku kart od RTX 2060 SUPER do RTX 2080 jest taka sama przepustowość, jedynie RTX 2080 SUPER ma ją minimalnie większą, ale zachowuje przy tym taką samą szerokość magistrali. Inna teoria mówi o błędzie związanym z samym V-Ray Next, który zostanie w przyszłości naprawiony. Sprawa jest cały czas niejasna, bowiem nikt z Chaos Group oficjalnie się do tego nie odniósł. Póki co jednak zakup RTX 2060 SUPER wydaje się najrozsądniejszym wyborem spośród testowanych grafik.
Podsumowanie
Spośród testowanych kart warto zastanowić się tak naprawdę nad trzema modelami. W okolicach 1100 zł wyróżnia się GTX 1660 SUPER, który jest wydajniejszy od GTX 1660 Ti. Następnie wyższa wydajność oferuje RTX 2060 oraz RTX 2060 SUPER. Dopłata do kolejnych kart do modelu RTX 2080 SUPER nie gwarantuje wysokiego przyrostu wydajności, więc szkoda wydawać pieniądze na niewiele krótsze czasy renderowania. Dopiero RTX 2080 Ti powinien przynieść kolejny skok wydajności. Mam nadzieję, że to zestawienie pomoże Wam w wyborze odpowiedniej grafiki pod V-Ray Next. Jeśli macie jakieś pytania lub chcielibyście zobaczyć testowane karty graficzne w kolejnych programach to dajcie znać w komentarzach.