Reklama
aplikuj.pl

Vision AVTR – koncept Mercedesa, przy którym przeniesiecie się w przyszłość

Vision AVTR, Mercedes Vision AVTR, koncept Mercedesa, samochód Avatar

W oczekiwaniu na nowego Avatara Mercedes-Benz postanowił zainspirować się wizją tego blockbustera w wyjątkowym koncepcie Vision AVTR.

Czerpiąc z kluczowych wątków fabularnych filmu (połączenie człowieka, maszyny i natury, a także marzeń o społeczeństwie, w którym to trio żyje razem w doskonałej symbiozie) niemiecki producent pochwalił się swoim nowym projektem. Co wyjątkowego znajdziemy w koncepcji Vision AVTR?

Vision AVTR, Mercedes Vision AVTR, koncept Mercedesa, samochód Avatar

Jej nazwę rozwijamy ze skrótu do „Advanced Vehicle Transformation”, która ma więcej sensu, niż może się nam na pierwszy rzut oka wydawać. W założeniu bowiem Vision AVTR działa tak jak „żywy organizm”, który łączy się z użytkownikami i pozwala im poczuć otaczający ich świat.

AVTR wykorzystuje nisko zawieszony czterodrzwiowy samochód sportowy, a projektanci starali się jednocześnie wlać w nadwozie charakter stworzeń na Pandorze – planecie akcji filmu. Widać to zwłaszcza na tyle, gdzie 33 wielofunkcyjnych klap z tyłu samochodu porusza się synchronicznie, wspomagając aerodynamikę podczas jazdy. Pulsujące światła zdobią przednią i tylną konsolę, a podświetlane, lekkie koła wyglądają jak inne, tym razem drewniane stworki z Avatara.

W środku? Zabawa! Wystarczy położyć dłoń na centralce, a pojazd odczyta puls, identyfikując kierowcę. Tymczasem masywny ekran centralny wyciągnie do nas dłoń w imię wirtualnych podróży do odległych krajów… ale tak bez kierownicy?!

Vision AVTR, Mercedes Vision AVTR, koncept Mercedesa, samochód Avatar

Elementy oświetlenia i stylizacji naśladują domy Na’vi i hamaki z liśćmi, w których śpią. Z kolei siedzenia, deska rozdzielcza i deska podłogowa zostały wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu, takich jak sztuczna skóra „Dinamca” i „Karoon”. Tonic innego, jak drewno pozyskiwane w sposób zrównoważony z korzeni znalezionych w lasach deszczowych Amazonii.

Zestaw 110 kWh akumulatorów w koncepcji Vision AVTR wykorzystuje chemię organicznych ogniw grafenowych, która jest całkowicie wolna od metali rzadkich. To prawda, że ​​jest to dalekosiężna, futurystyczna koncepcja – ale już nawet solidnie ugruntowana.

Mercedes twierdzi, że Vision AVTR wytwarza 470 koni mechanicznych i oferuje szacowany zasięg jazdy do 700 kilometrów. Oferuje również unikalny ruch w bok do 30 stopni w tak zwanym „ruchu kraba” dla maksymalnej mobilności.