WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Moto

Volkswagen i Ford łączą siły w rozwoju elektrycznych i autonomicznych samochodów

W grupie zawsze raźniej, a zwłaszcza, kiedy mowa o rozwoju przyszłościowego segmentu na rynku i inwestycjach idących w miliardy. Tym razem to Ford i Volkswagen ogłosili swoją współpracę, dotyczącą tak naprawdę firmy Argo AI o wartości wielu miliardów dolarów, która w przyszłości ma zaowocować elektrycznymi pojazdami oraz samochodami autonomicznymi. 

Czytaj też: Idziesz do Żabki, a tam elektryczny samochód dostawczy

Ford i Volkswagen oczekują, że ich inwestycje w Argo AI, firmę zajmującą się sztuczną inteligencją i robotyką, zwrócą się w postaci systemu umożliwiającemu autonomiczną jazdę, z której obie firmy będą mogły korzystać w swoich produktach. Argo AI tak naprawdę wzbogaciło się nieziemsko, bo jej wycena wzrosła do 7 miliardów dolarów po tym, jak Volkswagen przeznaczył jej milion dolarów, a także swoją firmę Intelligent Driving VW o wartości 1,6 miliarda dolarów, podczas gdy Ford wyciągnął dla niej z kieszeni 1,6 miliarda dolców. To z kolei sprawia, że obie firmy mają znaczną część udziałów w Argo AI.

Z całego tego biznesu najwięcej stracił Volkswagen, który nie tylko wyłożył wspomnianą kwotę, ale też zrezygnował ze swojej samodzielnej firmy, a na dodatek zobowiązał się do przekazania Fordowi dostępu do swojej platformy MEB. Na jej podstawie powstaje m.in. nadchodzący I.D. Crozz. Volkswagen twierdzi jednak, że otwarcie platformy MEB dla partnerów pomoże obniżyć koszty.

Czytaj też: Chwyćcie fotele, bo ta platforma elektrycznych samochodów REE jest rewolucyjna

Źródło: Popular Mechanics