Reklama
aplikuj.pl

Poznaliśmy ważny szczegół Volvo XC90 nowej generacji

Volvo XC90 nowej generacji

Volvo XC90 nowej generacji zadebiutuje gdzieś w 2022 roku, sięgając po zupełnie elektryczny napęd. To jest już pewne i znane od dawna, ale dziś układankę w kwestii tego wielkiego SUVa uzupełniła kolejna informacja dotycząca bezpieczeństwa.

Volvo obiecujące, że w jego samochodach nie zginie już nikt, to jeden z tych producentów, którzy bezpieczeństwo klientów biorą za priorytet. Widać to w przeszłości firmy, która jako pierwsza wprowadziła wiele dekad temu pasy bezpieczeństwa, a ostatnio kontrowersyjne ograniczenie prędkości do 180 km/h. To jednak nie ostatnie słowo marki w kwestii bezpieczeństwa.

Czytaj też: System bazujący na Androdzie trafi do Volvo XC60, S90 i V90

Elektryczne Volvo XC90 nowej generacji z LiDAR

Volvo XC90, to jeden z tych samochodów, które zaskakują w testach zderzeniowych, czego przykład możecie obejrzeć poniżej. Te wielkie SUVy są więc już od podstaw bezpieczne, ale w swojej nowej generacji będą jeszcze bardziej i to w sferze cyfrowej. Potwierdziła to sama firma, choć jednocześnie nie wyjawiła, czy XC90 zmieni swoją nazwę na XC90 Recharge, czy pozostanie przy tradycyjnej.

Czytaj też: Volvo pójdzie w SUVy, zabijając inne modele

Szwedzki producent samochodów ogłosił dumnie w komunikacie prasowym, że nadchodzące elektryczne Volvo XC90 nowej generacji pojawi się z najnowocześniejszymi czujnikami, wśród których wyróżnia się obecność LiDAR. Ten działa poprzez wysyłanie impulsów światła laserowego miliony razy na sekundę, określając odległość do otaczających obiektów i budując w czasie rzeczywistym trójwymiarową mapę środowiska na podstawie odbijanego światła.

Aby wprowadzić ten kawał świetnej technologii na pokład Volvo XC90, firma musiała zasięgnąć specjalistów. Znalazła ich w firmie Zenseact, Luminar i NVIDIA i choć sama odpowiada za sprzęt, to pierwsza dwójka zajmuje się oprogramowaniem, a NVIDIA odpowiada za system komputerowy, w którym pierwsze skrzypce gra układ NVIDIA DRIVE Orin.

Czytaj też: Volvo zmienia rynek motoryzacyjny ponownie. Renault i Dacia pójdą w jego ślady

Oczekuje się, że ten nowy pakiet bezpieczeństwa w XC90 2022 zmniejszy liczbę ofiar śmiertelnych i wypadków. Firma potwierdziła, że na dodatek będzie „dojrzewał” z czasem, dzięki ulepszeniom wynikających z bezprzewodowych aktualizacji. Oczekuje się, że pojazd z czasem zacznie się uczyć i będzie coraz częściej interweniować, aby zapobiegać kolizjom i ratować życie. Oprócz LiDAR oraz systemu sztucznej inteligencji, flagowy elektryczny XC90 będzie również wyposażony w systemy zapasowe dla kluczowych funkcji, takich jak kierowanie i hamowanie.