Szmaragd zostanie sprzedany na aukcji w Singapurze jeszcze w tym miesiącu. Tak wynika z oświadczenia brytyjskiej spółki górniczej, która jest właścicielem 75 procent kopalń na terenie Zambii. Co ciekawe, do rządu tego kraju należy zaledwie 2% kopalń. Kryształ ma 5655 karatów i waży ok. 1,1 kilograma.
Szmaragd odkryto 2 października w Kagem, największej na świecie kopalni szmaragdów, która znajduje się w środkowej Zambii. Według firmy Gemfields, Kagem wydobywa około 25 procent światowych zasobów tych kamieni. Brytyjczycy ogłosili również, że 10% z kwoty uzyskanej podczas aukcji przekażą na rzecz dwóch lokalnych grup zajmujących się ochroną lwów.
Szmaragdy tworzą się przez setki milionów lat, gdy płyn ze stygnącej magmy unosi się przez różne warstwy minerałów. Zambijskie szmaragdy są produktem reakcji pomiędzy dwoma rodzajami łupków magnetytowych: magnetytem talku, który powstał około 1,8 miliarda lat temu i pegmatytem, który utworzył się „zaledwie” 500 milionów lat temu.
Znalezisko nazywa się „Inkalamu” co przetłumaczymy jako „lwi kamień”. Choć Inkalamu ma pore rozmiary, nie jest to największy szmaragd jaki kiedykolwiek znaleziono w tej kopalni. Pierwsze miejsce należy do 6225-karatowego kamienia wydobytego w 2010 roku. Gemfields nazwał ten kamień „Insofu” czyli „słoń” ze względu na jego ogromny rozmiar. Insofu został zlicytowany w 2017 r. za nieujawnioną cenę. Z kolei największy na świecie szmaragd ważył ponad 350 kilogramów i wielokrotnie padał ofiarą kradzieży.
[Źródło: livescience.com; grafika: Gemfields]
Czytaj też: Niebieskie diamenty pochodzą z dna oceanicznego i zdradzają informacje nt. Ziemi