Reklama
aplikuj.pl

W atmosferze Wenus może funkcjonować mikroskopijne życie

Wenus jest mniej więcej tego samego rozmiaru co Ziemia i dzieli ją podobna odległość od Słońca. Ale podobieństwa się na tym kończą. Temperatury na jej powierzchni osiągają wartości rzędu 460 stopni, a sama planeta obraca się w przeciwnym kierunku niż Ziemia. Ale podobnie jak na Ziemi, wenusjańska pogoda jest napędzana promieniowaniem słonecznym i znajduje się pod wpływem chmur otaczających planetę. 

Różnica między Ziemią a Wenus polega na tym, że na Ziemi większość energii słonecznej jest absorbowana z poziomu gruntu, podczas gdy na Wenus większość ciepła jest gromadzona w chmurach. Właśnie tam znajdują się tajemnicze ciemne łaty, nazwane przez naukowców „pochłaniaczami”. Małe cząsteczki tworzące te łaty pochłaniają bowiem większość ultrafioletu, wpływając w ten sposób na albedo i budżet energetyczny planety.

Czytaj też: Odkryto trzy egzoplanety o ogromnym potencjale

Cząstki są mniej więcej tego samego rozmiaru i mają takie same właściwości pochłaniania światła jak mikroorganizmy występujące w ziemskiej atmosferze. Istnieje więc możliwość, że ciemne plamy w chmurach Wenus są w rzeczywistości mikroskopijnym życiem. Poza tym dane zebrane na przestrzeni lat pokazują, że albedo się zmienia – nie wiadomo jednak, co jest tego powodem.

[Źródło: phys.org; grafika: Japan Aerospace Exploration Agency]

Czytaj też: Wenus mogła utracić życie przez własne oceany