Naukowcy z Uniwersytetu Zhejiang w Chinach opracowali metodę, która pozwala ludziom kontrolować ruchy szczurów za pomocą technologii zwanej interfejsem mózg-mózg.
Interfejsy typu mózg-komputer istnieją już od jakiegoś czasu, pozwalając ludziom przekazywać instrukcje do komputera używając tylko ich umysłów. Zwykle działają one za pomocą elektroencefalografu, który odbiera aktywność neuronów z wnętrza mózgu, a następnie trenuje system komputerowy, aby rozpoznawał wzory związane z myślami danej osoby. Wzory te mogą następnie zostać zidentyfikowane przez komputer i przekształcone w konkretne działania.
Czytaj też: Ten system przekształca sygnały z mózgu w mowę
Po lepszym poznaniu interfejsu mózg-komputer stało się możliwe utworzenie interfejsu mózg-mózg i zastosowanie techniki zwanej TMS w celu przekazywania sygnałów do mózgu. W ten sposób jeden mózg mógł być połączony z innym, tworząc interfejs mózg-mózg zademonstrowany po raz pierwszy w 2015 roku.
Nowością w opisywanym przypadku jest zastosowanie podobnej technologii do połączenia ludzkiego mózgu z mózgiem innego zwierzęcia. Aby stworzyć „szczurzego cyborga” naukowcy użyli elektroencefalografu na człowieku, by wykryć instrukcje dotyczące ruchów, a następnie wysłali te informacje bezpośrednio do mózg szczura. Po przeszkoleniu gryzoni, które wiedzą jak przekształcać sygnały na konkretne ruchy, mogą one być wysyłane bezprzewodowo przez Bluetooth. W efekcie sterująca osoba mogła zobaczyć mapę labiryntu, w którym znajdował się szczur, a następnie wykorzystać tę wiedzę do bezprzewodowego sterowania ruchami zwierzęcia, które płynnie pokonywało tor.
[Źródło: digitaltrends.com]
Czytaj też: Naukowcy przyspieszyli proces uczenia poprzez stymulację mózgu