Reklama
aplikuj.pl

W egipskiej świątyni Kom Ombo znajduje się ukryty sfinks

W mieście Kom Ombo położonym na południu Egiptu trwały prace na terenie słynnej świątyni. Celem przedsięwzięcia było zabezpieczenia miejsca przed wodą gruntową. Przy okazji archeolodzy odkryli nieznanego wcześniej sfinksa. Rzeźba powstała z piaskowca i przedstawia charakterystyczne połączenie ciała lwa z ludzką głową.

Sekretarz generalny Najwyższej Rady Starożytności oświadczył, że figura pochodzi najprawdopodobniej z tzw. okresu ptolemejskiego. Znajduje się ona na terenie świątyni, między zewnętrzną ścianą a wzgórzem archeologicznym. Mianem Egiptu ptolemejskiego nazywa się czas rządów dynastii Ptolemeuszy, które trwały ponad 300 lat. Rozpoczęły się ok. 320 roku p.n.e. wkrótce po śmierci Aleksandra Wielkiego. Za ich koniec uznaje się 30 rok n.e. kiedy to nastąpiła śmierć Marka Antoniusza oraz Kleopatry VII.

Sama świątynia powstała najprawdopodobniej w I lub II wieku p.ne. Historycy za widełki czasowe uznają lata 180 p.n.e. – 47 p.n.e. Budynek był dość rozległy i w czasach świetności musiał robić ogromne wrażenie. W środku znajdowały się dwory, hale oraz sanktuaria. Południowa część świątyni była poświęcona bogom: Sobkowi, Hathorowi oraz Khonsu. Z kolei północna została przeznaczona ku chwale Horusa, Tasenetnofreta oraz Panebtawy.

Zaledwie kilka dni temu informowaliśmy o innym odkryciu archeologicznym dokonanym na terenie Egiptu. Wtedy archeolodzy odnaleźli jedną z najstarszych wiosek zbudowanych w Delcie Nilu. Osada powstała jeszcze przed początkiem panowania pierwszych faraonów.

[Źródło: digitaljournal.com; grafika: Egyptian Ministry of Antiquities, Isewell, Alonso de Mendoza]