WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

W Idaho znaleziono najstarsze dowody na osadnictwo w Ameryce Północnej

W Idaho znaleziono najstarsze dowody na osadnictwo w Ameryce Północnej

Nowe odkrycia sugerują, że ludzie mogli osiedlić się w Ameryce Północnej już ok. 16 tysięcy lat temu. Są to najwcześniejsze dowody na osadnictwo na tym kontynencie.

Naukowcy ciągle nie wiedzą, w jaki sposób pierwsi osadnicy przybyli do Ameryki Północnej. Przez lata dominowała teoria, że przeszli oni przez Beringię, czyli dawny pas lądu łączący Azję z Ameryką Północną. Teren ten utworzył się jednak dopiero ok. 14800 lat temu.

Czytaj też: Po wiekach pewien kompas wskaże prawdziwą północ

Nowe dowody sugerują, że osadnicy dotarli w nowe rejony podążając wzdłuż wybrzeża Pacyfiku starożytnymi łodziami. Taka migracja była jedną z ostatnich na Ziemi.

Badacze odkryli łącznie 189 artefaktów, w tym 27 kamiennych narzędzi i 161 elementów powstałych w procesie wytwarzania kamiennych narzędzi. Odkryli oni także kości konia. Nieco dalej znajdowało się coś przypominające palenisko.

Datowanie radiowęglowe wskazało na wiek pomiędzy 15280 a 16560 lat temu. Oznacza to, że osadnicy trafili na te tereny znacznie wcześniej niż 13 tysięcy lat temu, jak do tej pory sądzono.

Czytaj też: Poznaliśmy konsekwencje konfliktu nuklearnego między Rosją i USA

Źródło: Livescience