WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

W Ikei nie kupimy już jednorazowych baterii

Jednorazowe baterie to chyba jedna z najmniej ekologicznych rzeczy, które używamy w swoich domach. Klasyczne ogniwa wypełnione żrącą substancją są mało ekonomiczne, bo po rozładowaniu od razu trafiają do kosza lub w najlepszym wypadku do specjalnego pojemnika.

Koniec kupowaniem jednorazowych baterii w Ikei

W Ikei można kupić bardzo wygodne pakiety jednorazowych baterii za niewielkie pieniądze, a jak dobrze wiemy wypad do Ikei zawsze kończy się kupnem wielu tego typu rzeczy. Jak pokazują dane w 2019 roku sieć sprzedała prawie 300 mln baterii Alkalisk co przekłada się na wielką ilość elektrośmieci. Inaczej sprawa wygląda z akumulatorami niklowo-wodorkowymi (NiMH), które już według przeprowadzonych badań przyczyniłyby się do ogromnego spadku emisji gazów cieplarnianych.

Ikea ogłasza więc, że do października 2021 roku jednorazowe baterie alkaliczne znikną ze sklepów.

Obecnie w sprzedaży są już akumulatory AA, które w sklepie znajdziemy pod nazwą Ladda. Za pakiet czterech akumulatorów AA zapłacimy 34,99zł, a za AAA – 29,99 zł. Cena jest o wiele wyższa niż w przypadku zwykłych baterii, które za 10 sztuk kosztują 9,99zł. Jednak po rozładowaniu trzeba je wyrzucić, a akumulatory można naładować nawet 500 razy.

Szwedzki producent mebli zakłada, że przerzucenie się na akumulatory wielorazowego użytku już po 50 ładowaniach obniżyłoby ilość zużytych baterii nawet o 5000 ton.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News