Chociaż niewydolność narządów może być śmiertelna, nasze nerki, serce i wątroba są przygotowane na tę ewentualność. Nowe badania potwierdzają, iż dwie populacje komórek szybko reagują i współpracują, aby przywrócić funkcjonowanie danego narządu. Najpierw jedne komórki pracują nad utrzymaniem funkcjonowania narządu, podczas gdy inne zastępują uszkodzoną tkankę. 

Jak przyznała Paola Romagnani, do niedawna uważano, że powrót funkcji po urazie był konsekwencją regeneracji obejmującej wszystkie wyspecjalizowane komórki. Ignorowano jednak fakt, że przebiegające w ten sposób podziały komórkowe powodowałyby dalszy, potencjalnie zagrażający życiu spadek funkcjonowania narządów.

Czytaj też: Nowy lek powstrzymuje sepsę

Zmieniło się to, gdy badacze zrozumieli, że istnieją dwa typy komórek, które reagują na niewydolność narządów. Ponieważ komórki w wyspecjalizowanych narządach, takich jak serce, nerki lub wątroba są zaprogramowane do wykonywania określonych zadań, tylko komórki macierzyste są w stanie szybko dzielić się i zastępować uszkodzone tkanki. Skóra, na przykład, spełnia tę samą funkcję, gdziekolwiek jest, co sprawia, że ​​szybki podział komórek jest skutecznym sposobem naprawy uszkodzeń. Jednak bezkrytyczna replikacja wyspecjalizowanej tkanki miałaby więcej negatywnych aniżeli pozytywnych konsekwencji.

Dlatego współpraca między dwoma typami komórek jest tak ważna. Wyspecjalizowana komórka powieli swoje DNA, ale nie podzieli się, co jest procesem zwanym endoreplikacją. W ten sposób komórka jest nadal zdolna do funkcjonowania. Podczas badań ich autorzy zauważyli, że w różne narządy polegają na różnych technikach przetrwania.

[Źródło: medicalxpress.com]

Czytaj też: Wydrukowane w 3D łożysko pomoże zrozumieć rozwój narządów

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej