Reklama
aplikuj.pl

W jaki sposób doszło do zakończenia epok lodowcowych?

Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Melbourne sugerują, że do zakończenia kilku dotychczasowych epok lodowcowych doprowadziły zmiany w kącie nachylenia osi naszej planety.

Teraz naukowcy chcą zrozumieć, jak często dochodzi do tego typu zmian oraz kiedy może wystąpić kolejna. Warto zaznaczyć, że przypuszczenia dotyczące korelacji pomiędzy zmianami klimatu a kątem nachylenia Ziemi sięgają co najmniej XIX wieku.

Aby dojść do tego typu wniosków, autorzy nowego badania dokonali analiz włoskich stalagmitów oraz portugalskich osadów oceanicznych. Dzięki tym drugim byli w stanie ocenić wpływ topniejących lodowców na kondycję oceanu Atlantyckiego. Jednocześnie te same zmiany udało się zaobserwować w przypadku stalagmitów.

Korzystając z datowania radiometrycznego zespół badawczy ocenił, że do zakończenia dwóch epok lodowcowych doszło kolejno 960 tysięcy i 875 tysięcy lat temu. W podobnym czasie doszło do zmian kąta nachylenia Ziemi. Te z kolei przełożyły się na ogrzanie północnych regionów naszej planety, które były pokryte warstwami lodu. Wzrost temperatur skutkował topnieniem lodu i zakończeniem kolejnych epok lodowcowych.

Czytaj też: Obecne zmiany klimatyczne są gorsze niż cokolwiek, czego Ziemia doświadczyła w ciągu ostatnich 2000 lat