Reklama
aplikuj.pl

W jaki sposób ewolucja zmieniła małpy na Jamajce?

Red Titi Portrait

Około 10 milionów lat temu rodzina małp opuściła kontynent południowoamerykański i udała się na Jamajkę. Na przestrzeni wielu pokoleń nogi naczelnych ewoluowały za sprawą powolnej wspinaczki po tropikalnych drzewach. Ich szczęki zaczęły się składać z kilku olbrzymich zębów trzonowych kosztem innych, a same zwierzęta, niezagrożone naturalnymi drapieżnikami, spędzały całe dnie żyjąc niczym leniwce. 

Te dziwaczne jamajskie małpy, lepiej znane jako Xenothrix mcgregori, faktycznie istniały. I chociaż nie ma wątpliwości co do tego, że te naczelne były jednymi z najdziwniejszych w historii łaski na półkuli zachodniej, nie ma zgody co do tego, w jaki sposób dotarły na Jamajkę.

W nowym badaniu międzynarodowy zespół zoologów z Wielkiej Brytanii i USA przeanalizował próbki DNA pobrane z dwóch kości nóg X. mcgregori sprzed około 1500 lat. Z pomocą Muzeum Historii Naturalnej w londyńskim laboratorium naukowcy zmapowali genom X. mcgregori i porównali go z wybranymi innymi naczelnymi z Karaibów, a także małpami nadal żyjącymi na kontynencie południowoamerykańskim.

Analiza wykazała, że ​​najbliżsi krewni X. mcgregori należą do tej samej rodziny co małpy titi (Callicebinae). Są to niewielkie, aktywne zwierzęta, które nadal zamieszkują duży obszar południowoamerykańskich lasów. Małpy titi i X. mcgregori prawdopodobnie rozeszły się około 11 milionów lat temu. Ponieważ w tym czasie nie było lądowej ścieżki między Ameryką Południową a Jamajką, prawdopodobnie pojawiły się tam grupy małpek przypominających titi,. Dostały się tam przypadkowo, spływając na tratwach z roślinności dużymi rzekami Ameryki Południowej. Kiedy małpy przybyły na Jamajkę, skolonizowały ją, dostosowując się do nowego środowiska. Ostatecznie wyginęły kilkaset lat temu na skutek ingerencji człowieka.

[Źródło: livescience.com; grafika: ZSL]

Czytaj też: Ta małpa żyła na Ziemi ok. 12,5 mln lat temu i ważyła mniej niż 4kg