Najnowsze badania sugerują, że osoby wykonujące kilka czynności naraz w szczególności, jeśli obejmuje to urządzenia cyfrowe, mogą być bardziej narażone na otyłość. Im więcej gadżetów mamy pod ręką tym bardziej cierpi na tym nasze zdrowie.

W domu wiele urządzeń rywalizuje o naszą uwagę – smartwatch, komputer, telewizor czy laptop. Zachęcają one nas do korzystania na różne sposoby. Nawet jeśli spędzamy czas ze znajomymi to często wyciągamy telefon i w niego zerkamy.

Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z Rice University w Houston pokazują, że osoby często zmieniające formę mediów cyfrowych są bardziej narażone na nadwagę lub otyłość. W pierwszym eksperymencie wzięły udział 132 osoby w wieku do 18 do 23 lat. Odpowiedzieli oni na pytania ze specjalnego kwestionariusza. Okazało się, że osoby, które otrzymały wysoki wynik wielozadaniowości mają większą masę ciała.

Czytaj też: Osoby po uzależnieniach cierpią na różne choroby

W drugim badaniu naukowcy wybrali 72 osoby z poprzednich eksperymentów i poddali ich skanom MRI. Ujawniły one, że gdy pokazywano zdjęcia niezdrowej żywności to osoby z wysokim wynikiem wielozadaniowości wykazywali większą aktywność w korze oczodołowo-czołowej i prążkowiu. Są to dwa obszary zaangażowane w mechanizm nagrody i mające udział przy uzależnieniach.

Badanie pokazuje, w jaki sposób cyfrowe urządzenia wpływają na nasze życie. Wszystko powinno mieć swoje limity i powinniśmy skupić się na zdrowiu, a nie tylko na przyjemnościach.

Czytaj też: Cukier może pomóc w chorobach układu oddechowego

Źródło: Medicalnewstoday

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!