Reklama
aplikuj.pl

Nie uwierzycie, w jaki sposób naukowcy chcą odbudowywać wyspy

W ciągu ostatnich 100 lat poziom mórz wzrósł na całym świecieo 15-20 centymetrów, a połowa tego wzrostu miała miejsce w ciągu ostatnich trzech dekad. Biorąc pod uwagę fakt, że ok. 40 procent ludności świata mieszka na obszarach przybrzeżnych, problem może być poważny.

Tworzenie nasypów i innych barier, czy pogłębianie wybrzeży nie będą działały w nieskończoność. Dlatego też naukowcy chcą wykorzystać siły natury, nakierowując je w odpowiedni sposób. Współpracując z firmą Invena, autorzy tego pomysłu stworzyli system podwodnych struktur, które wykorzystują energię fal oceanicznych do redystrybucji piasku. Badacze mają nadzieję, że kopce te staną się w przyszłości wyspami lub pomogą odbudowywać wybrzeża.

Od 2017 roku trwały testy laboratoryjne wykorzystujące dwa zbiorniki, w których rozchodzą się fale. W większym z nich robot tworzył fale o różnej częstotliwości i intensywności, aby sprawdzić, jak każda z nich wpłynie na rozkład piasku. Z kolei w mniejszym zbiorniku badacze testowali różne formacje piasku, fal oraz powstających struktur.

Czytaj też: Jak bardzo zmieni się Antarktyda na skutek zmian klimatu?

Naukowcy próbowali dopasować zbiorniki do dwóch dominujących pór roku na Malediwach, aby rozpocząć rozmieszczanie swoich struktur w prawdziwym świecie. Ostatecznie w lutym i listopadzie 2019 r. wykorzystali swoje najlepsze konfiguracje testowe w rzeczywistych eksperymentach. W pierwszym eksperymencie umieszczono pod wodą mające ok. 3 metrów szerokości worki z piaskiem. Miały one pełnić rolę sztucznych raf, a kiedy fale przelewały się przez nie, tworzyły narastający kopiec.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News

Podczas kolejnej wyprawy w obszar testów, autorzy projektu sprawdzili, jak sprawdziły się zainstalowane struktury. Zdjęcia satelitarne wykazały, że od listopada doszło do akumulacji piasku o wysokości ok. pół metra na obszarze o wymiarach 20 x 30 metrów. Rezultaty są więc co najmniej obiecujące.