Reklama
aplikuj.pl

W jaki sposób powinniśmy rozpatrywać ewolucję ludzi?

Grupa naukowców twierdzi, że naszą przeszłość ewolucyjną należy rozumieć jako wynik dynamicznych zmian w przepływie genów między wczesnymi ludźmi rozproszonymi po całej Afryce. Postrzeganie przeszłych populacji ludzkich jako szeregu odrębnych gałęzi drzewa ewolucyjnego może być mylące, ponieważ sprowadza naszą historię do serii podziałów, które mogą być iluzoryczne.

Zdaniem badaczy poszukiwanie jednego miejsca pochodzenia współczesnych ludzi jest szukaniem wiatru w polu. Ludzie tacy jak my zaczęli pojawiać się między 500 000 a 300 000 lat temu. Mieli więc wiele czasu na przemieszczanie się i eksplorowanie dużej przestrzeni.

Faktycznie, nie-Afrykanie mają pewne cechy wspólne z neandertalczykami, a niektóre grupy zawierają DNA tzw. denisowian. Być może inne, nieodkryte jeszcze grupy homininów również się z nami krzyżowały. Ale to nie zmienia faktu, że w przypadku 90% ludzi na świecie ich przodkowie znajdowali się Afryce w okresie ostatnich 100 tysięcy lat.

Czytaj też: Kształt naszej czaszki pomoże określić, czy posiadamy DNA neandertalczyków

Nie możemy dziś obiektywnie zidentyfikować konkretnego obszaru geograficznego na podstawie samych danych genetycznych. Dane uzyskane w ramach innych analiz sugerują jednak, że to właśnie kontynent afrykański był obszarem, na którym dochodziło do rozgałęziania naszych przodków.

Autorzy badania są zgodni, że każdy model zakładający reprezentowanie ewolucji człowieka, musiałby w sposób satysfakcjonujący wyjaśniać wzorce zmienności danych genetycznych, morfologicznych i kulturowych oraz być zgodny ze zmianami klimatycznymi, które kształtowały nasze środowiska przez ostatnie setki tysięcy lat.

Badacze przyznają, że zrozumienie ewolucji jest niezwykle trudne, a stare modele, choć obecnie w dużej mierze zdyskredytowane, były pomocne w zapełnieniu wielu luk. Modele mogą być więc bardzo przydatne, nawet jeśli się mylą – ale gdy są traktowane priorytetowo względem danych, mogą ograniczać postęp.

[Źródło: phys.org; grafika: James Cheshire]

Czytaj też: Choroba dziecięca mogła doprowadzić do wyginięcia neandertalczyków