Reklama
aplikuj.pl

W jakim celu naukowcy zamrozili klocki LEGO?

Zespół naukowców z Uniwersytetu w Lancaster osiągnął coś, czego nigdy wcześniej nie robiono. Naukowcy schłodzili klocki LEGO do temperatury wynoszącej minus 273,15 stopnia Celsjusza.

Przy tej temperaturze, która wynosi zaledwie 1,6 milistopnia powyżej zera absolutnego, ocalałe klocki LEGO stały się najzimniejszymi tego typu obiektami na świecie. Naukowcy użyli maszyny zwanej chłodziarką rozcieńczalnikową. Przy tak niewiarygodnie niskich temperaturach nikt nie był pewien, jak zareagują klocki LEGO. Okazały się one zaskakująco wytrzymałe.

Naukowcy zauważyli, że układ zacisków pomiędzy klockami LEGO powoduje, że ich struktury zachowują się jak wyjątkowo dobry izolator termiczny w niezwykle niskich temperaturach. Jest to przydatne w przypadku materiałów konstrukcyjnych używanych do projektowania urządzeń naukowych, takich jak chłodziarki rozcieńczalnikowe.

Badanie to, choć pozornie zabawne i mało znaczące, jest interesujące z wielu powodów, między innymi dlatego, że lepsze zrozumienie właściwości termoizolacyjnych klocków LEGO i wpływu ich kształtu na tę właściwość mogłoby pomóc w rozwoju nowych urządzeń.