Reklama
aplikuj.pl

W laboratorium odtworzono wyjątkowo silną falę oceaniczną

Tzw. fale wyjątkowe są niezwykle wysokie. Jedna z nich uderzyła w platformę wiertniczą Draupnera 1 stycznia 1995 r. u wybrzeży Norwegii. Fala osiągnęła aż 25,6 metra wysokości. Inna natomiast została przedstawiona przez japońskiego artystę Katsushika Hokusai w jego XIX-wiecznym drzeworycie. Aby dowiedzieć się, dlaczego te fale pojawiają się tak nagle i bez ostrzeżenia, międzynarodowy zespół naukowców odtworzył skalowany grzbiet fali Draupnera w laboratoryjnym zbiorniku. 

Kiedy fale oceanu powstają w typowych okolicznościach, prędkość i kierunek wody na szczycie fali, zwanym grzbietem, przewyższa prędkość samej fali. Powoduje to, że woda w nim wyprzedza falę, a następnie rozbija się, gdy fala się łamie. Jednak gdy fale krzyżują się pod dużym kątem (w tym przypadku 120 stopni), zmienia się ich zachowanie. Pozioma prędkość płynu pod grzbietem fali zostaje zniwelowana, a powstała fala może stać się znacznie wyższa.

Oczywiście dokładny kąt o wartości 120 stopni nie jest wymagany, aby fala stała się znacznie wyższa niż zazwyczaj. Odkrycie to pokazuje „uprzednio niezauważone zachowanie w zakresie łamania fal, które różni się znacznie od obecnego stanu wiedzy na ten temat”. Zespół badaczy ma nadzieję, że ich praca stworzy podstawy dla przyszłych badań, które pewnego dnia mogą pomóc naukowcom przewidzieć powstawanie tych potencjalnie niebezpiecznych fal.

[Źródło: livescience.com]

Czytaj też: Asteroida która zabiła dinozaury wywołała ogromne tsunami