Reklama
aplikuj.pl

W meteorycie po raz pierwszy odkryto białko pozaziemskiego pochodzenia

Zespół badawczy złożony m.in. z naukowców z Harvardu odkrył wewnątrz meteorytu nieznane wcześniej białko. Zwana hemolityną substancja zawiera żelazo i lit oraz może być jedną z kluczowych w kontekście występowania życia pozaziemskiego.

Dokonania odkryto dzięki analizom meteorytu zwanego Acfer 086, który znaleziono na terenie Algierii. Hemolityna składa się z aminokwasowej glicyny i posiada żelazo, tlen oraz lit. Taki skład był wcześniej niespotykany na naszej planecie, co oznacza, że życie na innych planetach mogło dosłownie przylecieć z kosmosu.

Tego typu teorie pojawiły się, gdy badacze znajdowali w meteorytach składniki budulcowe życia, takie jak cukry czy wczesne formy aminokwasów. W tym przypadku odkrycie jest wyjątkowe, bowiem zaobserwowana struktura jest naprawdę złożona. I choć nie jest to jeszcze bezpośredni dowód na występowanie życia pozaziemskiego, to z pewnością stanowi solidną poszlakę w tej sprawie.

Znalezienie białek takich jak hemolityna pozwala kompletować historię powstania życia na Ziemi. Oczywiście nie ma pewności, że właśnie tak zrodziło się ono na naszej planecie, ale z pewnością jest to jedna z ważniejszych hipotez, zwana panspermią.