Astronomowie odkryli, że w mgławicy planetarnej NGC 5189 znajduje się bańka pełna węgla, która emituje promienie X. Odkrycie to mogłoby rzucić więcej światła na naturę materiału gazowego w mgławicach planetarnych.
Mgławice planetarne to rozszerzające się powłoki gazu i pyłu, które zostały wyrzucone z gwiazdy podczas procesu jej ewolucji. Są one stosunkowo rzadkie, ale ważne dla astronomów badających ewolucję chemiczną gwiazd i galaktyk. Przyjmuje się, że wiatry gwiazdowe wytwarzają energię i pęd, które są przenoszone do mgławicy przez gorące „bąbelki” emitujące promieniowanie X. Obiekty te, wraz z innymi procesami fizycznymi, odpowiadają za ewolucję mgławic planetarnych.
Czytaj też: Zaobserwowano gaz z komety międzygwiezdnej
NGC 5189 stanowi mgławicę, w której znajduje się gwiazda centralna Wolf-Rayet oznaczona jako WD 1330-657. Zespół astronomów znalazł materiał emitujący promieniowanie rentgenowskie wewnątrz płatów NGC 5189. Wykrycia dokonano przy użyciu trzech europejskich aparatów fotograficznych zamontowanych na pokładzie statku kosmicznego XMM-Newton.
Uzyskane w ten sposób dane ujawniły obecność gorącego gazu w NGC 5189. Zaobserwowano, że gaz emitujący promieniowanie rentgenowskie jest rozprowadzany głównie w kierunku wschodnich i zachodnich płatów. Wyniki analizy widmowej sugerują, że materiał emitujący promieniowanie rentgenowskie ma stosunkowo wysoką zawartość węgla (około 38 razy większą niż Słońce) oraz ogromną temperaturę.
Astronomowie przypuszczają, że obecność takiej bogatej w węgiel gorącej bańki w NGC 5189 wiąże się z ekstremalnymi procesami zachodzącymi w mgławicy.
[Źródło: phys.org]
Czytaj też: Gazowa „autostrada” łączy Wszechświat