Reklama
aplikuj.pl

W pobliżu tej czarnej dziury występuje powtarzający się, tajemniczy wiatr kosmiczny

Międzynarodowy zespół astrofizyków wykrył bardzo gorący, gęsty wiatr w pobliżu czarnej dziury, która znajduje się co najmniej 25 000 lat świetlnych od Ziemi. Gaz, w postaci jonizowanego helu i wodoru, emitowany był w powtarzających się, 8-minutowych seriach. 

Obiektem, który badali naukowcy, był Swift J1357.2-0933, odkryty po raz pierwszy w 2011 r. Emisja rentgenowska pochodząca z jego okolic wskazuje na obecność gwiazdy o małej masie, podobnej do Słońca. W pobliżu znajduje się również czarna dziura, której masa jest co najmniej 6 razy większa od masy Słońca. Materiał pochodzący z gwiazdy jest wciągany przez czarną dziurę znajdującą się obok. Potężne wybuchy występują, gdy materiał na dysku staje się gorący i niestabilny, przez co uwalnia duże ilości energii. Niezwykły okazał się fakt, iż w pobliżu występowały tajemnicze, kilkuminutowe spadki jasności.

Czytaj też: Największe czarne dziury powstały zadziwiająco szybko

Naukowcy uznali, że kluczem do uzyskania odpowiedzi było uzyskanie widm optycznych. Miałoby to wyjaśnić, w jaki sposób ich kolor zmieniał się wraz z upływem czasu. Ale przy obiekcie około 10 000 razy słabszym, niż widoczna gołym okiem gwiazda i krótkim okresie spadku jasności potrzeba było silnego teleskopu. Rozwiązaniem miał być SALT, duży afrykański teleskop południowoafrykański, największy teleskop optyczny na półkuli południowej. SALT uzyskał łącznie ponad godzinę widm optycznych, z czego każde było pobierane co ok. 100 sekund.

Obrazy pokazały zjonizowany hel, którego nigdy wcześniej nie widziano w tego typu układach. Gaz jest zarówno gęsty, jak i gorący – jego temperatura wynosi bowiem około 40 000 stopni. Wiatr kieruje się w naszą stronę z prędkością około 600 km / s. Badacze są niemal przekonani, że wiatr jest napędzany przez ciśnienie promieniowania intensywnych promieni rentgenowskich wytwarzanych w pobliżu czarnej dziury. Obiekt ten ma niezwykłe właściwości wśród i tak już interesującej grupy obiektów, które dostarczyć informacji o punktach końcowych ewolucji gwiazd.

[Źródło: phys.org; grafika: Inter-University Centre for Astronomy]

Czytaj też: Naukowcy opracowali sposób na znalezienie milionów czarnych dziur z Drogi Mlecznej