Mam ogromne wrażenie, że za procesorami Ryzen i kartami z serii Radeon stoją dwie zupełne różne firmy. Na konferencji New Horizon AMD ogłosiło nowe karty graficzne przeznaczone na profesjonalny rynek, napędzane pierwszym na świecie 7 nm GPU, więc porównania z rozwiązaniami konkurencji były wymagane. Problem w tym, że w porównaniu AMD MI60 z Tesla V100 karta Nvidii była ograniczona.

Sprawie przyjrzał się serwis Wccftech, sięgając zdania zarówno Nvidii, jak i AMD co do wyników w teście ResNet 50 AI uwzględniającym obliczenia związane ze sztuczną inteligencją. Według oficjalnej wersji Czerwonych różnica wydajności ograniczała się do 23 punktów na korzyść Zielonych (357 vs 334). Nvidia również postarała się więc o swój test w tym benchmarku, którego wyniki (wykres z prawej) widzimy poniżej:

Tak ogromna różnica polega na umyślnym ograniczeniu możliwości karty Tesla V100, w którym wyłączono rdzenie Tensor. A tak się składa, że to właśnie one odpowiadają za obliczenia związane z SI, a dokładniej mieszanej precyzji FP16 z gromadzącymi FP32. Według AMD nie ma w tym nic złego, ponieważ porównanie miało ukazać różnice wyłącznie w obliczeniach FP32, do których architektura Turing zaprzęga operacje FP16. To one „są używane w większości przypadków […] na przykład w bankowości, gdzie wymaga się wysokiego poziomu dokładności”. Zapewne jest to prawda, ale szkoda, że firma nie pokusiła się o wyjaśnienie tego na swojej prezentacji. Marketing ponad wszystko…

Czytaj też: Architektura Zen 2 została oficjalnie zaprezentowana

Źródło: Wccftech

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej