Wykorzystując zjawisko astronomiczne, archeolodzy badają tajemniczą strukturę zakopaną głęboko pod ziemią na terenie Rosji. Struktura ta może być jednym z najstarszych kościołów chrześcijańskich na świecie.
Nieznana konstrukcja znajduje się w północno-zachodniej części twierdzy Naryn-Kala, fortyfikacji w Derbent, której historia sięga około 300 roku. Struktura o głębokości 11 metrów w kształcie krzyża jest prawie całkowicie ukryta pod ziemią. Nad nią wystaje zaledwie jeden kawałek na wpół zniszczonej kopuły. Ale ponieważ jest to miejsce dziedzictwa kulturowego UNESCO, struktura jest chroniona i nie można jej wydobyć. Mogła ona służyć jako zbiornik, kościół chrześcijański lub zoroastryjska świątynia ognia.
Czytaj też: Archeolodzy natrafili na dziwne urny na terenie Laosu
Grupa naukowców postanowiła wykorzystać zjawisko astronomiczne związane z promieniami kosmicznymi, aby stworzyć obraz struktury. W ten sam sposób wykryto obecność możliwej komnaty w Wielkiej Piramidzie w Gizie w 2017 roku. Chociaż większość promieni zderza się z atomami w górnej atmosferze naszej planety i nie dociera do ziemi, niektóre z nich, zwane mionami, uderzają w powierzchnię naszej planety. Miony przemieszczają się w materii z prędkością bliską prędkości światła. Ale gdy trafiają na gęstsze obiekty, tracą energię i rozpadają się. Obliczając liczbę mionów przemieszczających się pod różnymi obszarami pod ziemią, naukowcy mogą stworzyć obraz gęstości obiektu. Ale aby ta metoda zadziałała, struktura i otaczająca ją gleba muszą mieć co najmniej 5-procentową różnicę gęstości.
Badacze umieścili detektory mionów około 10 metrów pod ziemią w tajemniczej strukturze i wykonywali pomiary przez dwa miesiące. Odkryli, że struktura i otaczająca gleba mają wystarczającą różnicę gęstości, tak że mogliby użyć tej metody do określenia kształtu 3D struktury. Mimo że niektóre źródła sugerują, iż była ona zbiornikiem na wodę, badacze sądzą, iż pełniła rolę kościoła.
[Źródło: livescience.com; grafika: MISIS]
Czytaj też: Archeologia kosmiczna stanowi ważny element w poznawaniu historii ludzkości