Reklama
aplikuj.pl

W sektorze gier przybywa kobiet. Stanowią już 30 proc. pracowników branży

W sektorze gier przybywa kobiet. Stanowią już 30 proc. pracowników branży

Z roku na rok kobiet w gamedevie przybywa. Jak podaje Statista, podczas gdy w roku 2019 stanowiły one 24 proc. pracowników tego sektora na świecie, w roku 2021 było to już 30 proc. Pokazuje to, że wbrew obiegowej opinii, kobiety wcale nie stronią od rozrywek cyfrowych i coraz chętniej zajmują się tym zawodowo.

Obecnie powoli odchodzimy od stereotypowego przekonania, że w gry grają tylko mężczyźni. Ba, dane statystyczne pokazują, że tylko w Polsce blisko połowę graczy (46 proc.) stanowią właśnie kobiety. Najczęściej wybierają one gry mobilne (91 proc.), zwłaszcza logiczne (33 proc.). I choć nadal w branży wytwarzania gier nie można mówić o przewadze kobiet, to z roku na rok jest ich coraz więcej.

Coraz więcej kobiet w sektorze gier. Stanowią już 30 proc. pracowników branży

Kobiety wybierają pracę w tej branży nie tylko dla zarobków, choć oczywiście te są równie ważne i jest to główny powód dla 71 proc. badanych (jak wynika z raportu „Kobiety w IT 2022”). Jednak tyle samo kobiet deklaruje, że zależy im na rozwoju osobistym w określonej dziedzinie. Badanie przeprowadzone przez organizację pokazało również, że aby pracować w branży IT, niekoniecznie trzeba kodować – 46 proc. kobiet przyznało, iż na piastującym przez nie stanowisku nie jest wymagana znajomość programowania. Co więcej, jedynie 27,5 proc. kobiet ukończyło studia techniczne – ponad połowa uczestniczek badaniu przebranżowiła się.

Bardzo cieszy fakt, że przybywa kobiet zarówno w branży IT, jak i samym gamedevie. W Evolution już 58 proc. wszystkich pracowników stanowią kobiety, a 45 proc. kobiet piastuje stanowiska zarządcze. Co więcej, w zespołach pracujących w naszym studio proporcja liderów obu płci wynosi 50/50. Wierzymy, że siła tkwi w różnorodności i dzięki temu intensywnie się rozwijamy i z powodzeniem działamy na arenie międzynarodowej, tworząc nowoczesne rozwiązania dla branży gier online. W latach 2014-2019, odsetek kobiet pracujących w gamedevie oscylował w granicach 21-24 proc, w roku ubiegłym było to już 30 proc. Zdaje się, że pandemia zmotywowała kobiety do spełniania swoich marzeń i wkroczenia do branży gamingowej. Praca z nowymi technologiami daje ogromną satysfakcję i szansę nieustannego rozwoju.

mówi Konrad Bromiński, Senior HR Manager w Evolution.