WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

W starożytnym rzymskim grobowcu znaleziono rysunki z „dymkami”

W starożytnym rzymskim grobowcu znaleziono rysunki z „dymkami”

Malowidła pełniły najprawdopodobniej role komiksów, które powstały niemal dwa tysiące lat temu. Znajdują się one w rzymskim grobowcu położonym na terenie dzisiejszej Jordanii. Wygląda na to, że mural przedstawia realia życia w mieście Capitolias, dzisiaj zwanym Bajt Ras. 

Na obrazach możemy zobaczyć setki kolorowych postaci: ludzi, zwierząt czy bogów.  Zostały one uwiecznione podczas wykonywania codziennych czynności, takich jak zbieranie plonów bądź budowanie murów obronnych. W ten sposób naukowcy uzyskali dodatkowe informacje dotyczące ludzkiej egzystencji w tamtych czasach. Najbardziej interesującym elementem znaleziska nie są jednak same rysunki, lecz podpisy znajdujące się obok nich.

Wygląda na to, że pełnią one rolę „dymków” znanych ze współczesnych komiksów. Napisów jest wiele i są one w języku aramejskim (choć z wykorzystaniem greckiego alfabetu). W większości stanowią opis przedstawionych czynności, np. „Obrabiam kamień”, „Jestem martwy”. Znalezisko dokonano w 2016r. a miejsce już wcześniej było dobrze znane archeologom. Na terenie miasta znaleziono dwa grobowce o łącznej powierzchni ok. 52 metrów kwadratowych.

W środku znajdują się liczne rysunki, przedstawiające łącznie 260 postaci oraz 60 podpisów. Obrazy są bardzo zróżnicowane i przedstawiają trudy codziennego życia. Dodatkowo uwagę archeologów przykuł fakt, że owe podpisy zostały wykonane w języku aramejskim. Starożytne Capitolias pełniło ważną rolę jako ośrodek handlu i kultury i stanowiło dawniej rzymską prowincję.

[Źródło: livescience.com; grafika: CNRS HiSoMA]