Międzynarodowy zespół astronomów poinformował o odkryciu niezwykłej supernowej typu II w galaktyce NGC 1068. Nowo wykryte zdarzenie, oznaczone jako SN 2018ivc, charakteryzuje się szybko zmieniającą się krzywą światła, co jest rzadkością w przypadku eksplozji tego typu gwiazd.
Supernowe typu II są efektem gwałtownego zapadnięcia się i eksplozji masywnych gwiazd (o masach większych niż 8 mas Słońca). W stosunku do innych supernowych wyróżnia je obecność wodoru w ich widmach. Na podstawie kształtu krzywych ich światła dzieli się je zazwyczaj na typ IIL i typ IIP. Typ IIL wykazuje stały spadek po eksplozji, podczas gdy typ IIP wykazuje okres wolniejszego spadku, po którym następuje normalny zanik.
Czytaj też: Naukowcy zaskoczeni po zaobserwowaniu potężnej supernowej
Zdarzenie SN 2018ivc zostało wykryte 24 listopada 2018 roku w galaktyce Seyfert 2 NGC 1068 znajdującej się około 33 milionów lat świetlnych od Ziemi. Dalsze obserwacje tego źródła ujawniły, że krzywa światła tej supernowej zmniejsza się fragmentarycznie – liniowo, często zmieniając nachylenie. Zaobserwowano, że krzywa światła zmienia nachylenie w przybliżeniu co 10 dni w ciągu pierwszych 40 dni ewolucji, zanim nastąpi spadek liniowy.
Biorąc pod uwagę wyniki badań, astronomowie doszli do wniosku, że SN 2018ivc jest supernową typu IIL. Zauważyli jednak, że niektóre jej właściwości sprawiają, że jest to niezwykłe zdarzenie w porównaniu z innymi supernowymi tego typu.
[Źródło: phys.org]
Czytaj też: Zobaczcie jak zmieniły się obrazy tej samej supernowej na przestrzeni 20 lat