Drony rewolucjonizują już od lat kinematografie, a ostatnio naprawiają nawet dachy. Dlaczego więc nie mogłyby posłużyć naukowcom do ważenia wielorybów, których waga w badaniach jest wręcz kluczowa?
Czytaj też: Pojawiła się zaskakująca teoria podważająca istnienie czarnych dziur
Badacze z Woods Hole Oceanographic Institution i duńskiego Aarhus Institute of Advanced Studies rozpoczęli swoje dzieło od zgromadzenia zdjęć lotniczych 86 południowych wielorybów w czystych wodach u wybrzeży Península Valdés w Argentynie. Zrobili te zdjęcia za pomocą modelu DJI, a dokładniej mówiąc Inspire 1 Pro. Ten nie obył się bez zmian, bo dodatkowo wyposażyli go w dalmierz laserowy w celu pomiaru odległości od tych wielorybów.
Taki zestaw danych wystarczył naukowcom do opracowania formuły określającej objętość ciała każdego zwierzęcia na podstawie jego długości, szerokości i wysokości zarejestrowanych w różnych kluczowych punktach ciała na zdjęciach.
Wykorzystaliśmy ten model do oszacowania objętości ciała wielorybów złapanych podczas naukowych operacji wielorybniczych, dla których znany był obwód i masa ciała.
Technologia pozwala również na tworzenie pełnokolorowych trójwymiarowych modeli komputerowych fotografowanych wielorybów, które mogłyby następnie zostać wykorzystane do celów naukowych i edukacyjnych.
Czytaj też: Udało się uzyskać superpozycję w rekordowo dużych cząstkach
Źródło: New Atlas