Reklama
aplikuj.pl

Walka z otyłością zyskała sojusznika. Jest nim… piach

Otyłość to choroba, z którą trzeba walczyć przez jej dewastujący wpływ na ciało i dlatego naukowcy z University of South Australia dążyli do opracowania nowego sposobu na jej leczenie. Tym razem walka z otyłością zyskała nietypowego sojusznika, bo… piach, a dokładniej mówiąc – cząsteczki z oczyszczonego piachu.

Z piachu można produkować cząsteczki, które mogą pomóc w walce z otyłością

Najnowsze badania opierają się na wcześniejszych pracach, analizujących to, jak zmodyfikowane cząstki krzemionki mogą wpływać na sposób, w jaki organizm absorbuje energię z wysokotłuszczowych pokarmów. Te badania z przeszłości wykazały, że mezoporowate cząsteczki krzemionki mogą powodować utratę wagi u otyłych myszy i są tolerowane w organizmach mężczyzn jako dodatek do żywności.

Czytaj też: Dwie pieczenie na jednym ogniu. Jak energia geotermalna może być połączona z wydobyciem litu?

Wcześniej nie było jasne, jak dokładnie cząsteczki mezoporowatej krzemionki mogą zakłócać metabolizm, ale naukowcy wcześniej postawili hipotezę, że wpływają one na zachowanie niektórych enzymów trawiennych. Nowe praktyczne eksperymenty rzuciły na tę sprawę nowe światło, wykazując, że cząsteczki krzemionki wykonane z oczyszczonego piasku (zwłaszcza te z porami o średnicy 6-10 nanometrów) mają działanie antyotyłościowe poprzez hamowanie aktywności enzymów trawiennych zwanych α-amylazą i lipazą trzustkową w przewodzie pokarmowym.

Badania te zidentyfikowały określone parametry porowatej krzemionki, aby wywołać efekty przeciw otyłości. Następnym krokiem jest zatwierdzenie tych odkryć za pomocą zwierzęcych modeli otyłości, abyśmy mogli określić wszelkie warianty dla optymalnych warunków przeciw otyłości. Otyłość jest chorobą, której można całkowicie zapobiec. Jest to ogromny krok w kierunku rozwiązania jednego z najbardziej możliwych do zapobieżenia schorzeń zdrowotnych na świecie

– powiedział dr Joyce.