Reklama
aplikuj.pl

Dwie pieczenie na jednym ogniu. Jak energia geotermalna może być połączona z wydobyciem litu?

Naukowcy z Pacific Northwest National Laboratory dowiedli, że połączenie produkcji energii geotermalnej z wydobyciem litu mogłoby znacznie obniżyć koszty rozwoju całego sektora. A to nie koniec korzyści.

W grę wchodzi również zapewnienie dostępu do litu, który jest wykorzystywany między innymi w produkcji baterii oraz pojazdów elektronicznych. Łącząc wydobycie litu z pozyskiwaniem energii geotermalnej moglibyśmy więc jako ludzkość upiec dwie pieczenie na jednym ogniu.

Czytaj też: Panele słoneczne na polach. Tak radzą sobie rolnicy

Salton Sea to wysoce zasolone jezioro znajdujące się w Kalifornii. Obszar ten ma ogromny potencjał geotermalny i zawiera spore zasoby litu. Właśnie dlatego badacze proponują, by wykorzystać obie te cechy i podwoić potencjalne korzyści. Zacznijmy jednak od tego, jak w ogóle wygląda pozyskiwanie energii z głębi naszej planety.

Istotną rolę odgrywa tzw. solanka podgrzewana przez niezwykle gorące skały ukryte głęboko pod powierzchnią. Przesuwając się ku górze, solanka nieco się ochładza, przez co powstaje para wodna. Ta ostatnia może zostać wykorzystana do obracania turbin, co z kolei przekłada się na produkcję energii. Solanka wraca z kolei do miejsca, z którego trafiła na powierzchnię. Szacuje się, iż Stany Zjednoczone posiadają największe zasoby geotermalne na świecie, co czyni ten kraj poważnym graczem na rynku.

Energia geotermalna i wydobycie litu miałoby odbywać się w obrębie kalifornijskiego Salton Sea

Solanka z Salton Sea jest pełna cennych zasobów, w tym metali takich jak lit. Zapotrzebowanie na niego już teraz jest wysokie, a do 2040 roku ma wzrosnąć nawet 40-krotnie. Obecnie konieczne jest dostarczanie go z Australii, Chile i Chin, dlatego Amerykanie chcieliby zapewnić sobie nieco niezależności. Wydobycie litu z solanki geotermalnej na terenie Kalifornii mogłoby to umożliwić.

Z przeprowadzonych ekspertyz wynika, że połączenie geotermii z wydobyciem litu zapewniłoby korzyści takie jak: obniżenie kosztów wytwarzania energii elektrycznej, skrócenie czasu osiągnięcia rentowności elektrowni i zwiększenie zysków netto. Szacunki z 2020 roku sugerują, iż Salton Sea mogłoby wypełnić 40 procent światowego zapotrzebowania na lit i wygenerować ponad 7 miliardów dolarów rocznego przychodu.

Czytaj też: Znamy nowy cel wykorzystywania energii odnawialnej Japonii

Odnawialne źródła energii, takie jak wiatr i słońce, mogłyby wypełnić do 90 procent naszych potrzeb w zakresie czystej energii, ale po przekroczeniu tego progu zyski są coraz mniejsze. Geotermia mogłaby pomóc wypełnić lukę w osiągnięciu 100 procent czystej energii, ponieważ zapewnia stałe dostawy energii i elastyczność.

wyjaśnia Dhruv Bhatnagar