WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Watson wykrył źle zdiagnozowaną chorobę

Watson od IBM jest superkomputerem, który jest także sztuczną inteligencją. Potrafi on odpowiadać na pytania zadawane w języku naturalnym. Ma on już na swoim koncie wiele sukcesów- wygrał Va banque oraz potrafi gotować egzotyczne dania. Jednakże dopiero teraz pojawiła się możliwość wykorzystania jego potencjału do ratowania ludzkiego życia.

Lekarze z University of Tokyo donieśli, że sztucznej inteligencji udało się zdiagnozować u 60 letniej kobiety rzadką postać białaczki. Została ona wcześniej błędnie zdiagnozowana przez lekarzy. Maszynie udało się postawić dobrą diagnozę zaledwie w 10 min. Wykorzystała ona do tego bazy danych z 20 milionów prac dotyczących raka. Także wcześniej zdiagnozowała ona inną postać nowotworu u innego pacjenta.

Oczywiście są to dopiero wczesne doniesienia na temat przydatności superkomputera. Zanim Watson oraz inne moduły sztucznej inteligencji wkroczą do szpitali miną jeszcze lata. Jednakże kiedy to się stanie diagnozy powinny być znacznie bardziej trafne. Także taka diagnoza zawsze będzie musiała zostać potwierdzona przez ludzi więc lekarze nie mają co się bać o stratę miejsc pracy albo, że staną się zwykłymi wykonywaczami poleceń komputera.