WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Ważka-dron może już niedługo latać wokół nas

Draper, kompania biomedyczna, pracuje nad niezwykłym projektem – naukowcy z tej firmy są w trakcie tworzenia urządzenia, które zrobi z ważek żywe drony. Projekt został nazwany DragonflEye, a polega on na stworzeniu czegoś w rodzaju plecaka dla ważki, pobierającego energię z paneli słonecznych. Ma mieć on również na wyposażeniu system nawigacyjny, stworzony przy pomocy Howard Hughes Medical Institute (HHMI) w Janelia Farm. Założenie jest takie, by sterować owadami poprzez przesyłanie z plecaka do neuronów odpowiedzialnych za kierunek lotu poleceń.

Aby móc kontrolować te neurony, naukowcy HHMI znaleźli sposób, aby uczynić je wrażliwe na światło przez wprowadzenie genów naturalnie występujących w oczach. Z tymi genami na miejscu, narzędzia w plecaku będą mogły kierować owadami za pomocą impulsów światła. W rozmowie z IEEE Spectrum, główny naukowiec programu, Jesse J. Wheeler, powiedział, że jego zespół już stworzył wersję pierwszej generacji tego systemu. Niemniej brzmi to tak, jakby nie byli jeszcze w stanie go przetestować.

Jeśli technika okaże się opłacalna dla praktycznego zastosowania, może przemienić ważki w maleńkie systemy nadzoru lub maszyny do zapylania. Draper uważa, że skoro kluczem do technologii jest plecak, może być on również używany u pszczół lub innych owadów o podobnej wielkości.

Źródło: engadget.com Zdjęcie: Draper