Duży dysk przenośny to podstawa w wielu firmach czy domach. Czy WD My Passport Ultra 2TB USB-C dobrze wywiązuje się z zadania przechowywania danych?
Dysk otrzymałem w małym opakowaniu. W środku znajduje się instrukcja, kabel USB-C i przejściówka z USB-C na USB-A. Dzięki tej ostatniej dysk podłączycie także do tradycyjnego złącza USB w komputerze. Gwarancja wynosi 36 miesięcy.
Dysk otrzymałem w wersji niebieskiej, ale w sprzedaży jest jeszcze wersja srebrna. Wygląda on dobrze – sprawia wrażenie nowoczesnej konstrukcji. Dokładne wymiary dysku to 110 mm x 81,6 mm x 12,8 mm, czyli jest on dosyć mały i płaski. Nie powinno być więc problemów z przenoszeniem WD My Passport Ultra 2TB USB-C w plecaku czy torebce.
Dysk komunikuje się z komputerem za pomocą interfejsu USB 3.0. Producent nigdzie nie wspomina o transferach – może to być pięta achillesowa konstrukcji. Testowany dysk jest tradycyjnym dyskiem talerzowym, więc nie można mieć zbyt dużych oczekiwań. WD My Passport Ultra 2TB USB-C jest zgodny z systemem Windows 7, 8.1 i 10 oraz po instalacji sterowników z macOS. Wraz z nim otrzymujemy też oprogramowanie Discovery i WD Drive Utilities. Co ciekawe na samym dysku nie znalazłem żadnych instalacji – oprogramowanie można pobrać ze strony producenta. Jest ono przydatne, bowiem umożliwia między innymi backup danych. Z kolejnych ważnych kwestii to dysk obsługuje 256-bitowe szyfrowanie danych AES. Odpowiedni program od WD, służący do szyfrowania danych, także można pobrać ze strony producenta.
Testy WD My Passport Ultra 2TB USB-C
Czas i prędkość kopiowania pliku 9,31 GB z dysku Aorus NVMe na WD My Passport Ultra 2TB USB-C: 79 s, 118 MB/s
Czas i prędkość kopiowania pliku 9,31 GB z WD My Passport Ultra 2TB USB-C na dysk Aorus NVMe : 3 s, 3100 MB/s
Czas i prędkość kopiowania paczki 1353 plików 2,92 GB z dysku Aorus NVMe na WD My Passport Ultra 2TB USB-C: 25 s, 100 MB/s
Czas i prędkość kopiowania paczki 1353 plików 2,92 GB z WD My Passport Ultra 2TB USB-C na dysk Aorus NVMe : 25 s, 116 MB/s
Wyniki są nawet całkiem niezłe. Zaskakuje prędkość kopiowania jednego pliku z dysku WD na NVMe. Powtórzyłem test przy wykorzystaniu pliku ok. 100 GB i wtedy prędkość kopiowania spadła do 126 MB/s. Dysk oczywiście nie prezentuje takiej wydajności jak konstrukcje SSD, ale jest znacznie powyżej moich oczekiwać. Niestety zapełnianie 2 TB przy takich prędkościach i tak będzie sporo trwało – kilka godzin to minimum.
Podsumowanie testu WD My Passport Ultra 2TB USB-C
WD My Passport Ultra 2TB USB-C kosztuje ok. 400 zł. Jest to z pewnością pojemny dysk zewnętrzny, który nie prezentuje aż tak słabych wyników kopiowania. Niestety, w dalszym ciągu mocno odstaje on od dysków SSD. Zapełnianie takiej konstrukcji może zająć kilka godzin, co z pewnością nie jest komfortowe.
Plusem jest za to jakość wykonania czy obsługa 256-bitowego szyfrowania AES. Także dołączone przejściówka z USB-C na USB-A pozwoli na korzystanie z dysku na wszystkich komputerach. Jeśli zależy Wam na tanim dysku o dużej pojemności, który może służyć jako magazyn danych czy dysk do backupu, to warto kupić propozycję od WD. Jednakże, jeśli liczą się dla Was także czasy kopiowania to lepiej zdecydować się na zakup czegoś droższego, zbudowanego w oparciu o dysk SSD.
Czytaj też: Test dysku zewnętrznego WD_Black P50 2 TB
Zdjęcia wykonałem za pomocą smartfona Oppo Reno 2.