WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Według tej teorii prawdziwy Titanic nigdy nie zatonął

Kiedy Titanic zatonął w 1912 roku, wydarzenie to wstrząsnęło światem. W ostatnich latach pojawiły się jednak liczne teorie spiskowe, a jedna z nich zakłada, że to nie Titanic znalazł się pod wodą. Chodzi o wyłudzenie ubezpieczenia, w ramach którego White Star Line, czyli firma odpowiedzialna za powstanie statku, wysłała w rejs znacznie starszą jednostkę. 

Brytyjska White Star Line miała ostrą konkurencję w Anglii i na całym świecie. Lokalnym rywalem była firma Cunard Steamship Company, która w latach 1906-07 zorganizowała rejsy Lusitanii oraz Mauretanii – dwóch ówcześnie największych statków pasażerskich. Aby konkurować z tymi jednostkami, White Star Line rozpoczęła gigantyczną „wojnę” okrętową. W 1902 roku firma stała się własnością należącą do International Mercantile Marine Co., spółki holdingowej finansowanej przez słynnego J.P. Morgana. Za zgodą Morgana przewodniczący White Star Line, J. Bruce Ismay rozpoczął prace nad tzw. statkiem typu Olympic. Ostatecznie powstały trzy, niezwykle ładowne i luksusowe jednostki: Olympic, Titanic i Britannic.

Czytaj też: Związek Radziecki zamierzał zbudować uzbrojony po zęby okręt transportujący czołgi

Olympic powstał jako pierwszy i początkowo jego rejsy okazały się ogromnym sukcesem. Problem pojawił się w przypadku piątej wyprawy, statek zderzył się (ze swojej winy) z jednostką należącą do wojska. Wyszedł z tej kolizji poważnie zniszczony, a White Star Line nie otrzymała pieniędzy z ubezpieczenia z ten wypadek. Firma (w myśl teorii spiskowej) popadła w poważne tarapaty finansowe. Jakie było rozwiązanie problemów? White Star Line rzekomo podmieniła statki, nazywając Olympica „Titaniciem”. Fałszywy Titanic miał zatonąć, przynosząc pieniądze z ubezpieczenia. Problem w tym, że sytuacja wymknęła się spod kontroli na skutek zderzenia z górą lodową.

I choć w teorii taka zamiana wydaje się możliwa, to historycy ją dementują. Ich zdaniem niemożliwe jest podmienienie rocznego statku na nowy oraz pominięcie licznych różnic w konstrukcji oraz rozmieszczeniu pomieszczeń.

[Źródło: popularmechanics.com]

Czytaj też: Poszukiwanie Titanica czy może poszukiwanie zaginionych okrętów nuklearnych?