Węgierski artysta tworzy realistyczne mapy rzek z całego świata

Węgierski artysta tworzy realistyczne mapy rzek z całego świata

Robert Szucs ma spore doświadczenie związane z tzw. systemem informacji geograficznej. Nudziły go standardowe mapy rzek z „wszystkimi liniami na niebiesko i wszystkimi o tej samej szerokości”. Zaczął więc tworzyć znacznie bardziej wierne rzeczywistości mapy, które zyskują coraz większą popularność. 

Od 2016 roku Szucs oferuje swoje dzieła w serwisie Etsy, gdzie znalazł ok. 4000 klientów. Sprzedaż map była początkowo tylko hobby, przyznał, ale „popularność eksplodowała w ciągu kilku tygodni”. Różnorakie strony internetowe prezentowały jego prace, przyczyniają się do przyciągania nowych klientów. Artysta postanowił spróbować zarabiać na życie dzięki swojej sztuce.

Węgierski artysta tworzy realistyczne mapy rzek z całego świata

Od tego czasu Szucs tworzy mapy pojedynczych stanów USA, całych krajów, kontynentów, a nawet całego globu. Każde dorzecze jest przedstawione w kolorze unikalnym dla danej rzeki, z grubszymi liniami dla większych kanałów wodnych. Aby wprowadzić dane z różnych źródeł geograficznych, Szucs potrzebuje dni a nawet tygodni. Następnie dostosowuje rozmiar i kolor każdej linii.

Węgierski artysta tworzy również mapy związane z lasami, topografią czy przedstawiające gęstość zaludnienia. Jak przyznał Szucs, mężczyzna wykonuje niestandardowe zamówienia, więc ciągle pojawiają się nowe kraje lub stany do mapowania.

[Źródło: livescience.com; grafika: R. Szucs]

Czytaj też: Mapa pokazuje, gdzie odchody powodują groźne zanieczyszczenie amoniakiem