WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Węgierski artysta tworzy realistyczne mapy rzek z całego świata

Robert Szucs ma spore doświadczenie związane z tzw. systemem informacji geograficznej. Nudziły go standardowe mapy rzek z “wszystkimi liniami na niebiesko i wszystkimi o tej samej szerokości”. Zaczął więc tworzyć znacznie bardziej wierne rzeczywistości mapy, które zyskują coraz większą popularność. 

Od 2016 roku Szucs oferuje swoje dzieła w serwisie Etsy, gdzie znalazł ok. 4000 klientów. Sprzedaż map była początkowo tylko hobby, przyznał, ale “popularność eksplodowała w ciągu kilku tygodni”. Różnorakie strony internetowe prezentowały jego prace, przyczyniają się do przyciągania nowych klientów. Artysta postanowił spróbować zarabiać na życie dzięki swojej sztuce.

Od tego czasu Szucs tworzy mapy pojedynczych stanów USA, całych krajów, kontynentów, a nawet całego globu. Każde dorzecze jest przedstawione w kolorze unikalnym dla danej rzeki, z grubszymi liniami dla większych kanałów wodnych. Aby wprowadzić dane z różnych źródeł geograficznych, Szucs potrzebuje dni a nawet tygodni. Następnie dostosowuje rozmiar i kolor każdej linii.

Węgierski artysta tworzy również mapy związane z lasami, topografią czy przedstawiające gęstość zaludnienia. Jak przyznał Szucs, mężczyzna wykonuje niestandardowe zamówienia, więc ciągle pojawiają się nowe kraje lub stany do mapowania.

[Źródło: livescience.com; grafika: R. Szucs]

Czytaj też: Mapa pokazuje, gdzie odchody powodują groźne zanieczyszczenie amoniakiem