WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Wewnątrz starożytnej mumii archeolodzy znaleźli szczątki 3 kotów

Skany egipskiej mumii ujawniły, że 2500-letni kot rzekomo znajdujący się wewnątrz nie był pojedynczym osobnikiem. Mumia zawierała bowiem szczątki trzech zwierząt.

Starożytne mumie kotów nie są rzadkością, a archeolodzy znaleźli wcześniej dziesiątki takich przypadków. W starożytnym Egipcie zwierzęta domowe były powszechnie chowane wraz z właścicielami. Doprowadziło to do powstania całego przemysłu związanego z mumifikacją, w ramach którego pochowano ponad 70 milionów zwierząt.

Grupa badaczy przeanalizowała niedawno 2500-letnią mumię egipskiego kota, która była częścią kolekcji w Muzeum Sztuk Pięknych w Rennes we Francji. Naukowcy wykonali tomografię komputerową, aby zobaczyć to, co znajdowało się wewnątrz mumii. Następnie stworzyli cyfrowe i przezroczyste rekonstrukcje w 3D.

Skany ujawniły, że starożytna mumia była wypełniona niespodziankami. Zamiast głowy kota, zawierała kulę z tkaniny. Brakowało też czaszki, kręgów i żeber, a zamiast tego wewnątrz znaleziono pięć kości nóg należących do trzech różnych kotów.

Co ciekawe, ponieważ większe mumie stosowane jako ofiary dla bogów sprzedawano za więcej pieniędzy, wiele z nich miało wyglądać na większe niż same zwierzęta. Niektóre w ogóle nie zawierały zwierzęcych szczątków. Zamiast tego wypełniano je materiałem organicznym, takim jak skóra i żwir.

Nie wiadomo, dlaczego w tym przypadku wewnątrz znajdowały się szczątki trzech różnych kotów, ale niektórzy badacze uważają, że była to część starożytnego fortelu organizowanego przez pozbawionych skrupułów księży.

ŹRÓDŁO: livescience.com