Reklama
aplikuj.pl

Wiadomo, dlaczego fotony z innych galaktyk nie docierają na Ziemię

Międzynarodowa grupa naukowców udoskonaliła program komputerowy, który pomaga symulować zachowanie fotonów podczas interakcji z wodorem występującym w przestrzeni międzygalaktycznej.

Jeden z autorów badania stwierdził, że we Wszechświecie istnieją obiekty pozagalaktyczne, takie jak blazary, które emitują potężne strumienie promieniowania gamma. Część fotonów z tego strumienia dociera do Ziemi bezpośrednio, a część zamienia się po drodze na elektrony, a następnie ponownie przyjmuje formę fotonów i dopiero wtedy dolatuje do naszej planety. Problem polega na tym, że obliczenia matematyczne mówią, iż pewna liczba fotonów powinna dotrzeć do Ziemi. W rzeczywistości jest ona jednak znacznie większa.

Pierwsza z teorii zakłada, że foton, po przekształceniu w elektron wpada w pole magnetyczne i nie dociera do Ziemi, nawet po ponownym przekształceniu w foton. Druga wersja zakłada, że zachowanie się cząstek lecących w stronę naszej planety nie następuje poprzez ich interakcję z polem elektromagnetycznym, ale poprzez kontakt z wodorem znajdującym się w przestrzeni międzygalaktycznej.

Istnieje specjalny program komputerowy, który oblicza modele zachowania cząstek w przestrzeni międzygalaktycznej. Autorzy badania go ulepszyli, biorąc pod uwagę ten program, rozważając możliwości interakcji tych cząstek z plazmą.

Niestety, nie jest jeszcze możliwe empiryczne zweryfikowanie obliczeń, ponieważ ludzie nie nauczyli się jeszcze, jak stworzyć kosmiczne warunki na Ziemi. W przyszłości być może stanie się to możliwe.