Starożytni Filistyni – znani z obecności w Biblii – wywodzili się z grupy europejskich marynarzy. Tak przynajmniej wynika z badań DNA należącego do szczątków 10 osób.
Gdy Filistyni przybyli do południowego Lewantu, obszaru obejmującego wschodni region Morza Śródziemnego, zawierali małżeństwa z miejscowymi. Marynarze pochodzili m.in. z terenów dzisiejszej Grecji, Sardynii a nawet Hiszpanii czy Portugalii.
Historycy i archeolodzy spędzili dziesiątki lat, próbując odkryć pochodzenie Filistynów. Oprócz wzmianek w Biblii, Filistyni pojawiają się także w tekstach pozostawionych przez starożytnych Egipcjan. Porównując te hebrajskie i egipskie teksty, archeolodzy zdołali prześledzić obecność Filistynów w regionie obejmującym miasto portowe Aszkelon na terenie dzisiejszego Izraela. Z kolei wykopaliska archeologiczne ukazały spore zmiany w kulturze, a jej cechy przypominały te występujące na terenach ówczesnej Grecji.
Czytaj też: Przedszkolaki odkryły ponad 5000-letnie szczątki
Oczywiście niektórzy sądzili, że miejscowi po prostu kopiowali tamtejszą ceramikę czy architekturę. Bardziej prawdopodobne wydawało się jednak, że to podróżnicy je ze sobą przywieźli. Genetycy pobrali więc ponad 100 próbek, głównie z zębów i kości ucha wewnętrznego. Udało się jednak uzyskać wyniki badań zaledwie 11 próbek należących do 10 osobników, którzy żyli między 3600 a 2800 lat temu. Taka ilość materiału genetycznego na szczęście okazała się wystarczająca. Za ich sprawą można stwierdzić, że przodkowie Filistynów prawdopodobnie pochodzili z południowej Europy i przybyli do Aszkelonu pod koniec późnej epoki brązu lub na początku epoki żelaza.
[Źródło: livescience.com]
Czytaj też: Rolnik w Rosji odkrył 2500-letnie szczątki Sarmatów