WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Rolnik w Rosji odkrył 2500-letnie szczątki Sarmatów

Rolnik w Rosji odkrył szczątki trzech ważnych członków plemienia koczowniczego sprzed 2500 lat. Obok jednej z osób znaleziono uprząż oraz głowę konia.

Trzy 2500-letnie groby elitarnych członków grupy znanej jako Sarmaci zostały odkryte w kurhanie w wiosce Nikolskoye położonej na północny zachód od Morza Kaspijskiego w Rosji. Trzy szkielety zostały odkryte wewnątrz pozostałości drewnianych trumien w kurhanie.

Czytaj też: W Egipcie odkryto tajemniczy grobowiec mężczyzny

Chociaż kopiec został okradziony w starożytności, wiele artefaktów, takich jak broń, złota biżuteria i przedmioty gospodarstwa domowego (między innymi kocioł z brązu) zostało odkrytych w pobliżu trumien. Trzy pochówki pochodzą z czasów, gdy Sarmaci rządzili w regionie. Ta koczownicza grupa rozwijała się w południowej Rosji, zanim przeniosła się do Europy Środkowej i Wschodniej, walcząc z innymi starożytnymi ludami, takimi jak Scytowie, Rzymianie i Gotowie.

Rustam Mudayev odkrył kurhan po zauważeniu brązowego kotła podczas pracy na farmie. Mudayev zgłosił to odkrycie władzom, a zespół kierowany przez archeologa Georgiya Stukalova wykopał teren. Teraz pozostałości archeologiczne z nowo znalezionego kopca są zabierane do Państwowego Muzeum Astrachańskiego.

[Źródło: livescience.com]

Czytaj też: Egipski grobowiec sprzed 4400 lat zawiera ukryte wejścia