Wiadomości RCS oficjalnie w Play. A ja już mam w Orange

Wiadomości RCS oficjalnie w Play. A ja już mam w Orange

Sieć Play informuje o oficjalnym wdrożeniu standardu wiadomości RCS. Pojawi się pod nazwą Czat RCS. Funkcja jest jednak wdrażana od jakiegoś czasu przez wszystkich operatorów. Z powodzeniem korzystam z niej w Orange. Czym różni się usługa dostępna w Play?

RCS zamiast Messengera

Wiadomości RCS to kolejny standard mobilnej komunikacji, który jest rozwijany przez Google’a. W dużym uproszczeniu można go nazwać czymś na kształt Messengera, tylko bez dodatkowej aplikacji.

Wiadomości RCS w smartfonach z Androidem są dostępne jako zwykłe wiadomości. Należy tylko uruchomić Funkcję Czatu w Ustawieniach. Niektóre smartfony same to sugerują, w innych wystarczy wejść w Wiadomości, następnie Ustawienia i uruchomić Czat. Trzeba przy tym potwierdzić swój numer telefonu i odczekać chwilę na potwierdzenie aktywacji.

Czytaj też: Wiadomości RCS już w Polsce. Co to jest i czy możesz już z tego korzystać?

Później wystarczy już tylko… korzystać. Wiadomości RCS umożliwiają wysyłanie aktywnych linków do stron, GIF-ów, zdjęć, filmów, czy dzielenie się lokalizacją. Maksymalny rozmiar przesyłanych załączników to 100 MB. Czyli znacznie więcej niż w przypadku MMS-a, którego maksymalny rozmiar to 300 KB. Dane są oczywiście pobierane z naszego pakietu internetowego, chyba że korzystamy aktualnie z Wi-Fi. Rozmiar pojedynczej wiadomości tekstowej, bez załączników, to ok 2 KB.

Orange się nie chwali, a RCS działa

Nad wdrożeniem wiadomości RCS pracują wszyscy polscy operatorze, ale nie wszyscy się tym chwalą. Z RCS-ów z powodzeniem korzystam na dwóch numerach Orange. A konkretniej jednym Orange Flex i jednym nju mobile. Nie potrzebuję do tego Samsunga. Wiadomości RCS działają z powodzeniem na Huaweiu Mate 20 Pro, P30 Pro, Xperii 10 II i Black Sharku 3.

RCS oficjalnie w Play. Dlaczego Play się tym chwali?

Sieć Play pochwaliła się wdrożeniem standardu RCS. Operator podaje, że do działania niezbędne jest posiadanie kompatybilnego smartfonu – Samsung Galaxy S10, S10+ oraz S10e, a także aktualnego Androida w wersji 10.0 lub nowszej. Tylko dlaczego Play chwali się czymś, co jest dostępne u wszystkich operatorów?

Różnica polega na tym, że Play wykorzystuje do tego własną platformę. Stąd tylko trzy modele na liście kompatybilnych. RCS można też bez problemu uruchomić również na innych smartfonach z kartą Play, ale wtedy będzie to usługa zewnętrzna bezpośrednio od Google’a.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News