Reklama
aplikuj.pl

Wiązka trakcyjna, czyli akustyczny hologram

Wszyscy fani science-fiction, zwłaszcza miłośnicy serialu Star Trek, znają doskonale ideę wiązki trakcyjnej (tractor beam) – promienia, który przenosi przedmioty (ze statkami kosmicznymi włącznie) pozostające bez fizycznego kontaktu ze źródłem promienia. Podobnie jak w przypadku wielu innych wynalazków znanych z kultury popularnej, także w przypadku wiązki trakcyjnej uczeni od lat próbują przekuć fantastykę naukową na realną naukę.

Dotychczas niestety nie udało się osiągnąć efektu wiązki trakcyjnej w próżni. Jednakże istnieje już możliwość uzyskania go w powietrzu lub innym medium. Kilka lat temu głośno było o wykorzystaniu lasera do przesunięcia szklanej kulki. Za pomocą światła laserowego utworzono tunel, którego ściany ogrzewały powietrze na tyle, że różnica ciśnień pomiędzy gorącymi ściankami a zimnym wnętrzem utrzymywała mikroskopijną kulkę w powietrzu. Powolutku przenikające do wnętrza tunelu gorące powietrze przepychało w nim szklany obiekt.

tractorbeamlaser

W ubiegłym roku wiązkę trakcyjną uzyskano za pomocą dźwięku. Fale dźwiękowe, odbijające się od holowanego obiektu pod odpowiednim kątem, popychały go w kierunku źródła dźwięku (część C poniższej ilustracji). Niestety, w tym przypadku potrzebujemy nie tylko odpowiednio ukształtowanych fal dźwiękowych, lecz również ściśle określonego kształtu przyciąganego obiektu. Do tego prototypowe urządzenie działało w medium o znacznie większej gęstości, o wiele lepiej przenoszącego fale dźwiękowe niż powietrze – wodzie.

tractorbeamsonic

Obecnie badaczom z Hiszpanii i Wielkiej Brytanii udało się wykorzystać fale dźwiękowe w powietrzu tworząc coś, co nazywają „akustycznym hologramem”. Nazwa powstała, gdyż manipulowany obiekt ma wyglądać jak przenoszony niewidzialną ręką. Autorzy badania opublikowanego w Nature Communications wpadli na pomysł manipulatora złożonego z 64 głośników. Prototyp zdolny jest do przenoszenia kulek o średnicy 4mm, jednak według autorów technologię można łatwo skalować zarówno w dół jak i w górę. Już w niedalekiej przyszłości możliwe ma być zarówno dostarczanie mikrokapsułek z lekami dokładnie do docelowej tkanki jak i budowanie akustycznych linii montażowych (Osobiście czekam na śrubokręt soniczny). Tymczasem działanie nowej technologii można już obejrzeć na krótkim filmiku zamieszczonym poniżej.

[źródło i grafika: popsci.com]