Reklama
aplikuj.pl

Wielki Zderzacz Hardronów przynosi poszlaki na temat dwóch nowych cząstek

Wielki Zderzacz Hardronów, największy na świecie rozbijacz atomów, przyczynił się niedawno do odkrycia dwóch nieznanych wcześniej niestabilnych cząstek.

Na terytorium placówki badawczej w Genewie udało się zaobserwować dwa bariony oraz ślad po innej cząstce. Bariony są podstawowymi cząstkami subatomowymi, a każdy z nich składa się z z trzech kwarków. Kwarki to z kolei jeszcze mniejsze cząstki, które występują w różnych konfiguracjach.

Każdy z barionów składa się z kwarków wymieszanych w inny sposób. Na przykład protony zawierają dwa górne kwarki i jednego dolnego. Dwie nowo odkryte cząstki są barionami typu dolnego. Pierwsze nazywa się Σb (6097)+ i zawiera jednego kwarka dolnego i dwa górne. Drugi natomiast, o nazwie Σb (6097)- posiada jednego górnego kwarka i dwa dolne.

Naukowcy odkryli te cząstki dzięki rozbijanie protonów i obserwację częstotliwości ich rozpadu. Podobne udało się namierzyć w czasie poprzedniego eksperymentu przeprowadzonego na terenie Stanów Zjednoczonych. Tamte odznaczały się jednak znacznie mniejszą masą. Te odkryte przez CERN wydają się ok. 6-krotnie bardziej masywne.

Co do trzeciej potencjalnej cząstki – na razie istnieją jedynie poszlaki. Wstępnie nazwana Z sub c- (4100) może być mezonem, rodzajem niestabilnej cząstki powstałej w czasie wysokoenergetycznych kolizji. Niestety na obecną chwilą brakuje dowodów na to, że Z sub c- (4100) faktycznie istnieje.

[Źródło: livescience.com; grafika: CERN]