Muszki owocówki, wbrew ich nazwie, mogą żywić się wieloma rodzajami pożywienia – nie tylko owocami. Naukowcy sądzą, że ta różnorodność ich diety wynika z łatwości w trawieniu węglowodanów.
Drosophila melanogaster są częstym obiektem badań genetycznych i dostarczyły odpowiedzi na temat funkcjonowania genów. Ludzie, podobnie jak muszki owocówki, mogą spożywać szeroką gamę produktów. Jednocześnie część genetycznych „kuzynów” muszek owocówek może odżywiać się tylko konkretnymi roślinami. Dlaczego więc te organizmy tak bardzo różnią się pod względem nawyków żywieniowych, mimo, że znajdują się w obrębie tej samej rodziny genetycznej?
Czytaj też: Ten jadalny film zabija bakterie w owocach morza
Autorzy badania rozpoczęli od zrozumienia tego, czy larwy „wyspecjalizowanych” jak i „generalizujących” gatunków mogą dostosować się do trzech diet: wysokobiałkowej, wysokowęglowodanowej oraz białkowo-węglowodanowej. Zgodnie z oczekiwaniami gatunki takie jak muszki owocówki, rozwijały się w przypadku każdej z diet. Pozostałe nie mogły jednak przetrwać opierając się na diecie składającej się z węglowodanów. Naukowcy postawili hipotezę, że różnica między muchami polega na szlakach genetycznych, które kontrolują ich reakcje na węglowodany.
Wygląda na to, że organizmy opierające się na zróżnicowanej diecie ewolucyjnie zachowały układy pozwalające reagować na przyjmowanie węglowodanów poprzez interakcje genom-środowisko. Z kolei bardziej wyspecjalizowane gatunki straciły tę możliwość.
[Źródło: phys.org; grafika: Hiroko Uchida]
Czytaj też: Robot pomógł odkryć sekret latania muszek owocówek